Saturday Nov 02, 2024

Партнерство посилених можливостей: нові перспективи співпраці України з НАТО

Партнерство посилених можливостей: нові перспективи співпраці України з НАТО

Партнерство посилених можливостей (Enhanced Opportunity Partnership, EOP) – програма НАТО для посилення сумісності з зацікавленими країнами, що не входять до Альянсу.

ЕОР започатковано у вересні 2014 року на саміті в Уельсі як частину Ініціативи з питань розвитку взаємосумісності з операційними партнерами. До речі, у першому списку майбутніх учасників EOP в 2014 році фігурувала і Україна. Однак напередодні саміту в Міжнародному секретаріаті НАТО вирішили викреслити нашу державу зі списку. Аргументами на користь такого рішення стало, по-перше, те, що тематиці України було й так дуже багато присвячено час у на саміті, по-друге – на той момент вже відбулась незаконна анексія Криму, і мали місце активні бойові дії на Донбасі.

На відміну від ПДЧ, програма EOP не передбачає членства її учасників в НАТО.

Таке партнерство є частиною Ініціативи НАТО з питань взаємосумісності союзників, яка має на меті:

підтримувати та поглиблювати співпрацю між союзниками та партнерами, які зробили значний внесок в операції та місії під керівництвом НАТО;

посилити оперативну сумісність військ країн-учасниць EOP з силами НАТО.

Чим вище ця сумісність, тим простіша і ефективніша участь таких держав у місіях і операціях Альянсу.

ЕОР в НАТО порівнюють зі своєрідною “золотою картою”, яка надає країнам-партнерам в обмін на їхні внески в трансатлантичну безпеку конкретні переваги та винагороди у співпраці з НАТО.

Швеція ініціювала запуск подібної програми для найближчих партнерів після завершення операції ISAF в Афганістані, під час якої завдяки дуже тісній щоденній співпраці різниця між країнами-членами та країнами-партнерами майже не відчувалась. Із завершенням операції та – особливо – початком російської агресії проти України у 2014 році, країни-партнери почали відчувати себе дедалі більш ізольовано від закритого клубу членів.

В рамках ЕОР НАТО підтримує союзників і відкриває для них нові можливості:

спільні навчання;

можливість брати участь в місіях;

обіймати певні посади в штабах НАТО.

До Програми нині залучені 6 країн:

Австралія;

Фінляндія;

Грузія;

Йорданія;

Швеція;

Україна.

 

 

 

 

 

Back to Top