Monday Oct 07, 2024

Українські спецслужби активно співпрацюють з партнерами з країн НАТО щодо забезпечення національної безпеки держави

Українські спецслужби активно співпрацюють з партнерами з країн НАТО щодо забезпечення національної безпеки держави

Розвідувальні органи не лише успішно співпрацюють з іноземними спецслужбами, а й активно реформуються відповідно до стандартів найкращих практик країн НАТО.

Наприклад, серед головних пріоритетів у діяльності Служби зовнішньої розвідки (СЗР) є співробітництво саме з колегами з подібних структур НАТО та Євросоюзу. 

В цьому контексті заслуговує увага співпраця вітчизняної спецслужби з Об’єднаним відділом розвідки і безпеки НАТО. Ця структура Альянсу була створена нещодавно – на початку 2017 року як відповідь на зміну загроз, викликану зухвалою й агресивною поведінкою Росії на міжнародній арені та зростанням загрози тероризму. Тоді в Брюсселі зазначили, що союзники  фундаментально переглядають підходи НАТО до організації і аналізу розвідувальної діяльності та інформації.

І зважаючи на складну військово-політичну ситуацію навколо України, пов’язану з військовою агресією Російської Федерації проти нашої держави, СЗР в аспектах міжнародної співпраці робить акцент на  консолідацію дій ключових партнерів України, в першу чергу з країн НАТО у протидії деструктивній зовнішній політиці Кремля та забезпечення національної безпеки держави. Інші головні пріоритети в взаємодії Служби зовнішньої розвідки з партнерськими спецслужбами полягають у спільній протидії міжнародному тероризму, розповсюдженню зброї масового знищення, участі у боротьбі з транснаціональною організованою злочинністю та забезпечення енергетичної безпеки країни та Європи.

Приєднання України до Програми розширених можливостей НАТО у червні минулого року надало нашій країни додаткові преференції щодо поглиблення обміну розвідувальними даними. Саме доступ до системи обміну розвідданими, на думку експертів, є значним кроком на шляху інтеграції до НАТО та передбачає суттєве поглиблення  співробітництва спецслужб України з натовськими партнерами. Ця поглиблена співпраця передбачає постійний моніторинг, обмін інформацією щодо повітряного та морського просторів, різного роду даними щодо актуальних загроз як для України, так і для всієї міжнародної спільноти. Також Партнерство з розширеними можливостями НАТО передбачає прискорений перехід Головного управління розвідки міністерства оборони України на стандарти НАТО, як підґрунтя для повноцінної взаємодії спецслужби з колегами з Північноатлантичного альянсу.

Відповідно до Річної національної програми – одного з основних документів, на якому базується співпраця України з НАТО, передбачається посилювати розвідувальні спроможності держави щодо: 

спроможності ефективно захищати національні інтереси держави від зовнішніх загроз;

ефективної взаємодії розвідувальних органів України між собою, з іншими суб’єктами розвідувального співтовариства та із споживачами розвідувальної інформації;

взаємодією розвідувальних органів України із спеціальними службами держав-членів НАТО;

обміном розвідувальною інформацією між Україною, державами-членами НАТО та відповідними органами НАТО на взаємовигідній основі.

Back to Top