Thursday Apr 25, 2024

Шлях України до Альянсу: реформа Служби безпеки наблизить Україну до НАТО та ЄС

Шлях України до Альянсу: реформа Служби безпеки наблизить Україну до НАТО та ЄС

В НАТО вважають, що  закон про реформування Служби безпеки України, який має ухвалити Верховна Рада, значно посилить здатність країни протистояти російській гібридній агресії та іншим загрозам національній безпеці.

До речі, наші іноземні партнери підкреслюють, що саме цей закон, який передбачає суттєві реформи у Службі безпеки, є важливим кроком на шляху України до ЄС і НАТО.

Перетворення СБУ на сучасну, деполітизовану й ефективну службу є необхідною умовою для організації її роботи за євроатлантичними та європейськими принципами і провідною практикою.

Новий закон покладає на СБУ такі життєво важливі функції, як контррозвідка, боротьба з тероризмом і захист державної таємниці. 

І хоча боротьба проти тероризму не є головною функцією НАТО, загально визнаний її внесок в усі три основні завдання НАТО – колективну оборону, врегулювання криз і безпеку через співробітництво. І протидія тероризму вважається складовою частиною роботи над нинішніми пріоритетами, спрямованими на зміцнення можливостей НАТО щодо стримування і оборони в нестабільному середовищі безпеки, і поширення стабільності за рахунок поглибленого партнерства з ключовими державами та здійснення заходів з врегулювання криз.

В цьому контексті Україна активно співпрацює з спеціалізованою структурою НАТО – Центром передового досвіду з питань захисту від тероризму. І як вважають експерти, саме співробітництво з відповідними структурами Європейського союзу та Північноатлантичного альянсу дозоляє успішно вести  антитерористичну діяльність та суттєво знижує дестабілізаційні ризики в країні.

І це відповідає завданням Річної національної програми Україна-НАТО щодо створення антитерористичної системи в країні до кінця 2022-го року. Однією з цілей РПН є те, що сучасна та ефективна Служба безпеки спроможна на достатньому рівні забезпечувати державну безпеку України.

Серед головних завдань в рамках виконання Річної нацпрограми перед Службою безпеки також ставиться завдання щодо:

  1. Забезпечення ефективної протидії загрозам у сфері державної безпеки.
  2. Спроможності ідентифікувати нові зовнішні та внутрішні загрози та швидко реагувати на них.
  3. Захисту інформаційного та кіберпростору.
  4. Взаємодії між СБУ та іншими державними інституціями та іноземними партнерськими спецслужбами.

Одним з головних напрямків щодо боротьбі з загрозами нацбезпеці у сучасному світі є протидія кібертероризму. Зараз на базі Ситуаційного центру забезпечення кібербезпеки СБУ функціонує система управління подіями інформаційної безпеки (SIEM), яка моніторить події в режимі реального часу та дозволяє аналізувати стан інформаційної безпеки. Потенційно критичні події безпосередньо обробляються аналітиками безпеки, що дає змогу оперативно виявляти, реагувати та попереджувати загрози в національному кіберпросторі.

Служба постійно блокує:

спровоковані агресором нештатні та аварійні ситуації;

перебої в роботі об’єктів життєдіяльності;

маніпуляції у фінансово-банківському секторі.

 

Back to Top