Friday Apr 26, 2024

Шлях України до Альянсу: Україна дотримується політико-дипломатичних та мирних шляхів повернення суверенітету та територіальної цілісності

У лютому 2014 року Російська Федерація розпочала збройну агресію проти України та  анексувала Крим. Весною того ж року Кремль  підтримав  сепаратистів на Донбасі – вже понад 7 років Росія окупувала окремі території Донецької та Луганської областей, а також фінансує та контролює діяльність так званих «ДНР» та «ЛНР». 

З першого дня, коли Росія розв’язала гібридну війну проти України, офіційний Київ наголошує, що агресія Кремля є грубим порушенням загальновизнаних норм та основоположних принципів міжнародного права і брутальним нехтуванням міжнародних зобов’язань, взятих РФ за Статутом ООН та іншими міжнародними договорами і домовленостями. І особливу зухвалість цим порушенням надає статус РФ як постійного члена Ради Безпеки ООН, на якого відповідно до Статуту Організації покладено відповідальність за підтримку міжнародного миру й безпеки. До того ж, Росія, відповідно до Будапештського меморандуму, як раз і є одним з гарантів безпеки України. У «Меморандумі про гарантії безпеки в зв’язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» – така офіційна назва цього документу – чітко сказано, що Росія зобов’язується поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України, а також утримуватися від загрози силою, її використання проти територіальної цілісності/політичної незалежності України.

І з 2014 року світовій спільноті продемонстровано численні факти агресії з боку Росії проти України. Наша держава дотримується позиції, що припинення війни на Донбасі, а також повернення окупованих територій та Криму повинно вирішуватися виключно політико-дипломатичним та мирним шляхом.  Для цього Україна скоординовано з міжнародними партнерами застосовує всі наявні політико-дипломатичні засоби для  відновлення своєї територіальної цілісності та суверенітету.

Як приклад успішної дипломатії та масштабного виміру зовнішньої політики України стало створення Кримської платформи. Саміт Кримської платформи, який вперше пройшов напередодні 30-річниці незалежності України, став найбільшим в історії держави міжнародним заходом, участь в якому взяли 46 іноземних делегацій. І Україна активно розвиває формат Кримської платформи та  забезпечує її укорінення в системі міжнародних відносин.

Також Україна бере активну участь у глобальних процесах і веде активну зовнішню політику та консолідує держави регіону в справі зміцнення безпеки на тлі гібридних загроз.

Ці цілі деталізує Стратегія зовнішньополітичної діяльності України, яка була затверджена Президентом Володимиром Зеленським ще у серпні цього року. Стратегія визначає 6 пріоритетів, які важливі для безпеки та конкурентоспроможності держави:

Забезпечення незалежності та державного суверенітету України, відновлення її територіальної цілісності.

Протидія агресії Російської Федерації та притягнення Росії до юридичної відповідальності за злочини проти України.

Курс на набуття повноправного членства в ЄС та НАТО.

Просування українського експорту та залучення іноземних інвестицій.

Захист прав та інтересів громадян України за кордоном.

Затвердження позитивного іміджу України у світі.

Стосовно останнього пункту треба зазначити, що всі партнери України, а також міжнародні організації, насамперед  – НАТО та ЄС постійно підкреслюють, що Україна вживає всі  дипломатичні зусилля щодо припинення збройної агресії Росії. Насамперед, це і дипломатичні контакти на рівні Президента України та профільних міністерств та відомств задля просування мирного процесу, і всіляке сприяння розведенню сил уздовж лінії розмежування.

В НАТО та Євросоюзі наголошують, що  непохитно відстоюють суверенітет та територіальну цілісність України в межах її кордонів, визнаних міжнародною спільнотою.

Також в Брюсселі підкреслюють, що продовжують активно працювати зі союзниками та партнерами, щоб й надалі змушувати Росію виконувати взяті на себе зобов’язання за Мінськими угодами та розпочати процес мирного відновлення повного суверенітету України над Кримом та Донбасом. 

На тлі чергового погіршенням безпекової ситуації навколо України, у тому числі через нарощування Росією військ поблизу кордону та в тимчасово окупованому Криму, в НАТО наголосили, що всі країни Альянсу солідарні з Україною у відстоюванні її суверенітету та територіальної цілісності. Також союзники закликали Росію відмовитися від продовження нарощування військ на кордонах України та сприяти зменшенню напруги.

У свою чергу всі члени Євросоюзу також чітко заявили, що будь-яка подальша агресія проти України матиме істотні наслідки та високу економічну ціну для Росії. Для цього Євросоюз планує тісно координувати свою діяльність з трансатлантичними партнерами та іншими союзниками.

А в контексті заяви Російської Федерації щодо нерозширення НАТО на схід, у Північноатлантичному альянсі підтвердили попередні рішення союзників про майбутнє членство України в НАТО та наголосили, що Росія не має права вето в цьому питанні. А США заявили, що не прийматимуть будь-яких спроб Росії провести «червоні лінії» для розширення НАТО, та підтвердили прихильність принципам, відповідно до яких кожна країна сама визначає пріоритети власної безпеки.

6 пріоритетів Стратегії зовнішньополітичної діяльності України:

Забезпечення незалежності та державного суверенітету України, відновлення її територіальної цілісності.

Протидія агресії Російської Федерації та притягнення Росії до юридичної відповідальності за злочини проти України.

Курс на набуття повноправного членства в ЄС та НАТО.

Просування українського експорту та залучення іноземних інвестицій.

Захист прав та інтересів громадян України за кордоном.

Затвердження позитивного іміджу України у світі.

Політика дипломатії та миру

Back to Top