Saturday May 04, 2024

Стамбульська конвенція: «запобіжники» щодо насильства

Відсьогодні в Україні набуває чинності Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок і домашньому насильству – або так звана Стамбульська конвенція. Вона була ратифікована Верховною Радою 20 червня, а наступного дня підписана Президентом.

Стамбульська конвенція широко визнана провідним правовим документом із запобігання та боротьби з насильством над жінками та домашнім насильством, які є порушенням прав людини.

Конвенція дає зрозуміти, що насильство стосовно жінок і домашнє насильство вже не можна розглядати як особисте питання, і що держави за допомогою всеосяжної і комплексної політики повинні запобігати насильству, захищати постраждалих та карати кривдників. Приймаючи Конвенцію, уряди країн зобов’язані змінювати свої закони, впроваджувати практичні заходи і виділяти ресурси для формування нульової терпимості до насильства стосовно жінок і домашнього насильства. Запобігання та боротьба з таким насильством більше не є питанням доброї волі, а є юридично обов’язковим зобов’язанням. І це вагомою мірою має допомогти постраждалим. Адже Конвенція встановлює кримінальну відповідальність за насильство проти жінок, і не лише сексуальне чи фізичне, а ще й психологічне, економічне та навіть примусовий шлюб. За даними ООН, понад третина жінок у світі щонайменше один раз за життя зазнавала насильства, зокрема сексуального. А у 2020 році пандемія коронавірусу значно погіршила становище жінок у світі — ООН фіксувала не лише зростання випадків домашнього насильства, але й різноманітної дискримінації щодо жінок. Наприклад, саме жінки вдвічі частіше втрачали роботу, а частка жінок, які живуть за межею бідності, рекордно зросла.

За словами Голови підкомітету Верховної Ради України з питань гендерної рівності і недискримінації Неллі Яковлєвої, Стамбульська конвенції комплексно захищає права жінок, які постраждали від насильства та спрямована на запобігання випадкам різного роду насильства, у тому числі сексуального під час війни.

«Окрема глава Конвенції присвячена захисту жінок, які шукають притулок в інших державах. Саме Стамбульська конференція надає Україні можливості для захисту, попередження насильства та підтримки жертв насильства за кордоном. Конвенція забороняє дискримінацію на основі статусу мігранта або біженця», – каже Яковлєва про актуальність положень Конвенції для України в умовах повномасштабного російського вторгнення.

Отже, 5 головних цілей Стамбульської конвенції:

  1. Захист жінок від фізичного, сексуального, психологічного, економічного насильства.
  2. Запобігання та протидія домашньому насильству.
  3. Протидія гендерно зумовленій дискримінації.
  4. Захист та допомога всім жертвам насильства.
  5. Міжнародне співробітництво у протидії насильству.

Ще до ратифікації навколо цього документу щирилось багато інформаційних міфів і маніпуляцій, однак, треба насамперед розуміти, що до жодних одностатевих шлюбів чи інших речей, що суперечать Конституції України, Конвенція просто не має стосунку. Також, як підкреслює уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, Конвенція не регулює релігійні норми чи вірування, а підкреслює, що культура, звичаї, релігія, традиції або так звана “честь” не повинні розглядатися як виправдання будь-якого акту насильства.

На переконання експертів, положення Стамбульської конвенції мають бути орієнтиром для  викорінення насильства у всіх його проявах.

Back to Top