Saturday May 04, 2024

Греція та гендерна рівність

Відповідно до рейтингу Всесвітнього банку «Жінки, бізнес і закон 2022» щодо економічних можливостей жінок у 190 країнах світу, Греція є однією з лише 12 країн світу, в яких забезпечено повний правовий захист жінкам у таких ключових сферах, як свобода пересування, робота, рівна оплата праці, шлюб, виховання дітей, володіння бізнесом, управління активами та пенсії.

Це дослідження є доволі актуальним на тлі пандемії коронавірусу, яка триває з 2020 року та за оцінкою експертів ставить велику загрозу просуванню на шляху до гендерної рівності в усьому світі. Цьогорічне дослідження, яке вже є восьмим у серії щорічних «Жінки, бізнес і закон», не лише визначає перешкоди для участі жінок в економіці, а й робить важливий внесок у політичні дискусії про стан розширення економічних можливостей жінок та заохочує до реформування дискримінаційних законів. Адже за даними «Жінки, бізнес і закон 2022», на сьогодні у світі приблизно 2,4 мільярда жінок працездатного віку не мають рівних економічних можливостей, а 178 країн зберігають правові бар’єри, які перешкоджають повній участі жінок в економіці. І Греція, як зазначалося вище, не входить до цього списку –  в цьогорічному рейтингу Греція отримала максимальних 100 балів. Зокрема цей результат було досягнуто завдяки тому, що країна на законодавчому рівні вирівняла права на відпустку по догляду за дитиною між статями.

Протягом останніх років Афіни активно посилюють державну політику щодо рівності прав між чоловіками та жінками – це є одним з головних завдань Національного плану дій щодо виконання Резолюції ООН «Жінки, мир та безпека» на 2000-2024 роки.

Але треба зазначити, що Греція піддавалася критиці з боку експертів ООН – в Організації вважають, що в країні, не дивлячись на належну законодавчу базу щодо рівних прав, є багато проблем саме з практичною реалізацією діючих законів. Але така ситуація пов’язана з економічним становищем в країні та міграційною кризою, з якою Греція стикається останні роки. І за оцінкою експертів ООН, саме серед біженців, особливо з Близького Сходу, і спостерігається низький рівень гендерної рівності

Необхідно зазначити, що в Греції діє спеціальний Закон «Про сприяння реальній гендерній рівності, попередження та боротьбу з насильством за ознакою статі». І протидія домашньому насильству є одним з пріоритетних напрямків для грецької влади. У вересні на рівні уряду було прийнято рішення про створення 12 нових відділів по боротьбі з домашнім насильством (це на додаток до 6 нині діючих подібних відділів). Вони будуть функціонувати при поліцейських дільницях в різних регіонах Греції. Кожен з цих відділів буде укомплектовано 15 спеціально навченими поліцейськими, які спроможні ефективно працювати з людьми, що потерпають від насильства. Також грецьке міністерство захисту громадян вже внесло спеціалізований предмет «Протидія насильству в сім’ях» у навчальну програму шкіл Поліцейської академії.

Кілька слів про представництво жінок у політичному житті країни. Спочатку треба відзначити, що грецькі жінки отримали право голосувати та обиратися кандидатами на законодавчих і муніципальних виборах лише у 1952 році. А вже через півстоліття, у 2004 році Анна Бенакі-Псаруда стала першою жінкою-спікером парламенту Греції та протягом трьох років очолювала його. Зараз у грецькому парламенті майже 22% жінок. А у березні 2020 року Катерина Сакелларопулу вперше в історії країни стала президентом Греції. До цього вона очолювала Державну раду – Верховний адміністративний суд Греції – і тут також була першою жінкою на цій посаді. Сакелларопулу є відомою захисницею екології. Перед обранням на посаду президента вона наголошувала, що велику увагу приділятиме проблемам зміни клімату й екологічній ситуації в країні, а також боротиметься з будь-якими видами дискримінації.

І зараз у Греції політика «зеленого» зростання» як альтернативної моделі інноваційного розвитку країни тісно пов’язується з розширенням прав і можливостей жінок. Офіційні Афіни вважають, що гендерна рівність і екологічна стійкість набирають політичного значення як глобальні виклики, які вимагають термінових дій на національному та міжнародному рівнях. Тому й наголошується, що інтегрований підхід до гендерної рівності та екологічної стійкості може допомогти ще більшому розширенню економічних можливостей жінок. А більш активне залучення їх до прийняття рішень може призвести до кращих екологічних і кліматичних результатів. Тому в Греції активно просуваються заходи, які спрямовані на розширення економічних можливостей жінок у секторах, пов’язаних з навколишнім середовищем, а також жіноче екологічне лідерство й включення гендерної рівності та екологічної стійкості в інструменти державної політики.

Back to Top