Saturday Apr 20, 2024

ШЛЯХ УКРАЇНИ ДО АЛЬЯНСУ: здатність протистояти загрозам

ШЛЯХ УКРАЇНИ ДО АЛЬЯНСУ: здатність протистояти загрозам

Стратегія національної безпеки України передбачає запровадження національної системи стійкості для забезпечення високого рівня готовності суспільства і держави до реагування на широкий спектр загроз.

І в цьому контексті розбудова Національної системи стійкості є одним з пріоритетних напрямків політики національної безпеки України – це обумовлено необхідністю готовності держави і суспільства до реагування на найширші спектри загроз різного походження.

У 2016 році, на Варшавському саміті, лідери країн Альянсу зобов’язались посилити стійкість союзників. І НАТО активно залучає низку партнерів до своєї діяльності зі зміцнення стійкості як один з елементів співпраці із забезпечення стабільності і безпеки Альянсу. Такі країни, як, наприклад, Фінляндія і Швеція, які, як й Україна, є партнером НАТО з розширеними можливостями, допомагають формувати цей важливий для Альянсу напрямок, активно обмінюючись своїм власним передовим досвідом з членами Альянсу.

Національна стійкість, насамперед, полягає у здатності країни протистояти загрозам, адаптуватися до їх дії та швидких змін безпекового середовища, безперебійно функціонувати до і під час кризи, а також швидко відновлюватися після кризи до бажаної рівноваги.

У питаннях розвитку стійкості України  НАТО має відігравати важливу роль.

В Брюсселі наголошують, що стійкість вимагає довготривалих зусиль, стратегічного планування та мислення, а також ефективної координації та достатнього фінансування.

А розбудова спроможностей держави включає довіру суспільства до уряду і державних інституцій, адже стійке суспільство розуміє свою роль у складних ситуаціях і в складний час.

Треба зазначити, що за 30 років незалежності в Україні не було створено дієвої системи, яка давала би за змогу за стандартами НАТО реагувати на наявні в країні загрози.

За словами директора програми «Стійка Україна» та виконавчого директора Міжнародного центру оборони та безпеки (ICDS) Дмитра Теперіка, аналіз ситуації в регіонах свідчить про те, що на цьому рівні є проблеми щодо стійкості серед професіоналів та громадянського суспільства. Тому значна частина роботи Програми зосереджена саме на регіонах України.

«Ми хочемо допомогти українській владі зробити «домашнє завдання», щоб Україна швидше інтегрувалася до НАТО», — наголосив Дмитро Теперік.

В серпні Рада національної безпеки і оборони України розглянула питання щодо впровадження національної системи стійкості в країні  та відповідну Концепцію, яка розроблялась  протягом майже року. До цієї роботи було залучено  велику кількість українських та іноземних фахівців. І зараз Концепцію вже можна розглядати, як  фундаментальний документ, який дає приймати адекватні рішення на критичні ситуації в разі їх виникнення як на місцевому, так і га регіональному та загальнодержавному рівні.

Як вважають експерти в цієї царині, зокрема керівник Центру досліджень регіональної безпеки Микола Назаров, концепт стійкості, якій наразі вже запропонований,  може реально наблизити Україну до найшвидшого втілення стандартів НАТО у сектор нацбезпеки країни.

І ось вчора, 27 вересня Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про впровадження національної системи стійкості». Він набирає чинності із дня його опублікування і також цим Указом затверджується Концепція забезпечення національної системи стійкості.

Отже, Україна нарешті отримала Концепцію забезпечення національної системи стійкості, яка визначає цілі, основні принципи, напрями, механізми і терміни впровадження та функціонування національної системи стійкості, спрямованої на забезпечення здатності держави і суспільства своєчасно ідентифікувати загрози, виявляти уразливості й оцінювати ризики національної безпеки, не допускати чи мінімізувати їхні негативні впливи, ефективно реагувати, швидко й повномасштабно відновлюватися після виникнення загроз чи настання надзвичайних і кризових ситуацій усіх видів, навіть загрози гібридного типу, але не обмежуються ними.

Цю Концепцію заплановано реалізувати протягом 2021-2025 років.

Back to Top