Thursday Apr 25, 2024

ШЛЯХ УКРАЇНИ ДО АЛЬЯНСУ: економіка за стандартами НАТО забезпечує сталий розвиток країни

ШЛЯХ УКРАЇНИ ДО АЛЬЯНСУ: економіка за стандартами НАТО забезпечує сталий розвиток країни

Одним зі сталих стереотипів, який притаманний загальній характеристиці НАТО, полягає у тому, що переважна більшість з українських громадян вважає Альянс тільки тією Організацією, котра призначена суто для вирішення військових питань.

Тобто, у суспільстві широко поширена думка, що Північноатлантичний альянс – це союз країн, які поєднанні суто питаннями, що пов’язані лише зі сферою військової безпеки. Однак не зовсім коректно вважати, що НАТО – це лише те, що стосується збройних сил. Саме ідея створення Північноатлантичного альянсу полягала не лише в забезпеченні питань військового захисту союзників за принципом «один за всіх, і всі за одного», а й в сталому розвитку економік всіх членів союзу, адже без цього неможливо забезпечити національну безпеку на належному рівні. І НАТО вважає, що економічна ситуація в будь-якій країні, особливо тієї, що претендує на членство, теж є дуже важливою для без пекової ситуації.

Отже, прагнення України отримати План дій щодо членства в НАТО та в подальшій перспективі стати повноправним союзником Альянсу неможливе без зміцнення ринкової економіки. В Брюсселі наголошують, що саме захист економічних свобод, забезпечення стабільності та добробуту через економічну свободу, соціальну справедливість та відповідальне ставлення до навколишнього середовища є важливою умовою для України, як держави, що прагне приєднатися до Північноатлантичного Альянсу. І одним з головних пунктів Річної національної програми Україна-НАТО, яка по своїй суті повністю відповідає змісту Плану дій щодо членства, є саме економічні питання. Відповідно до цього, Україна повинна докласти зусиль, які спрямовані на забезпечення сталого економічного зростання та істотного підвищення загального рівня життя. В рамках стратегічного партнерства України з Альянсом, яке ставить на меті отримання членства в НАТО, нашим зовнішньоекономічним пріоритетом є повна інтеграція до світового економічного простору та поглиблення її міжнародного економічного співробітництва.

Експерти одностайно вважають, що в умовах гібридної війни з Російською Федерацією, Україна має використовувати всі можливі інструменти співпраці з НАТО для винайдення ефективних рішень щодо питань економічної безпеки, та, насамперед реформування оборонної промисловості.

Тож, одним з першочергових завдань для України зараз є головним завданням сьогодні є трансформація вітчизняного ОПК шляхом впровадження передових міжнародних стандартів, передусім – стандартів НАТО. Вкрай необхідно негайно створювати такі умови, які гарантували б найшвидше виведення ОПК на новий якісний рівень виробництва озброєння та військової техніки. І це задовольнить не лише потреби Збройних Сил України, а й та буде слугувати своєрідним щитом для захисту від російської агресії, та відкриє нові горизонти військово-технічного співробітництва з країнами НАТО, що, в свою чергу, повинно принести певні інвестиції в українську економіку.

Річна національна програма під егідою Комісії Україна-НАТО є своєрідною національною «дорожньою картою» реформ, яка серед іншого, включає економічний блок. Важливо, що останніми роками Програма розробляється за допомогою технології Results Based Management, тобто – «Управління, орієнтоване на результат», що використовується в державах-членах НАТО.

В рамках виконання РНП одним із найважливіших стратегічних завдань є те, що фіскальна система не лише забезпечує умови для реалізації підприємницького потенціалу громадян, розвитку бізнесу та зростання ділової активності, а й залучення інвестицій в економіку країни.

До речі, однією незаперечних переваг від членства в НАТО для будь-якої країни є суттєве зростання іноземних інвестицій в її економіку та фінансовий сектор. Адже гарантії безпеки, які надає Альянс, створюють сприятливий клімат для розвитку бізнесу.

За словами Надзвичайного і Повноважного посла Словацької Республіки в Україні Марека Шафіна, вступ до НАТО розкриває державам широкі можливості щодо залучення іноземних інвесторів.

Як каже пан Посол, після вступу до Північноатлантичного альянсу, що стало  гарантією безпеки для країни, Словаччина стала привабливішою для інвесторів.

«Адже вони чудово розуміють, якщо країна знаходиться під «безпековою парасолькою» НАТО, то їхні інвестиції будуть надійно захищені. І стає зрозуміло, що в такій країні діє верховенство права, прозорість в бізнес-середовищі та багато іншого, що повністю, стовідсотково відповідає загальноєвропейським цінностям», – підкреслює Марек Шафін.

Також, щоб стати більш привабливішою для міжнародних інвесторів, Словаччина провела ефективну реформу податкової системи. Це дозволило привернути увагу до країни різного роду компаній і фірм. Більшість відомих західних компаній, не побоюючись ризиків, перемістили свої штаб-квартири до Словаччини. І це сприяло розвитку багатьом галузям, тож недаремно Словаччину свого часу називали «Тигром Середньо-Східної Європи».

Отже, на шляху до НАТО Україна повинна запровадити всі дієві механізми ринкової економіки. Саме це стане своєрідним «локомотивом» для забезпечення сталого розвитку держави та створить сприятливий бізнес-клімат для інвесторів.

Back to Top