Протидія загрозам національній безпеці, що надходять з кіберпростору, на сьогодні є для України дуже актуальною, у тому числі з огляду на російську агресію.
У 2016- 2020 роках під час реалізації Стратегії кібербезпеки України на цей період, у країні було зроблено чимало для нарощування потенціалу щодо протидії кіберзагрозам – і саме це дає можливість здійснювати подальшу розбудову національної системи кібербезпеки на засадах стримування, кіберстійкості, взаємодії.
Одним з головних завдань нової Стратегії, яку було затверджено в серпні цього року та яка розрахована на період до 2025-го року, є створення максимально відкритого, вільного, стабільного і безпечного кіберпростору, де серед інших завдань нацбезпеки враховуються права і свободи людини. І діяльність держави у кіберпросторі також орієнтується на забезпечення подальшого соціального та економічного розвитку.
Також дуже важливо те, що ця Стратегія передбачає створення в Україні кібервійськ. За думкою експертів, це є вдалою асиметричною відповіддю України російській агресії, адже Україна постійно піддається кібератакам з боку РФ. Тільки у 2020 році в Україні було зафіксовано близько одного мільйона випадків кіберзагроз. І найбільше таких випадків, які спрямовані на системи та об’єкти критичної інфраструктури, урядові та інші установи фіксували саме з боку Російської Федерації. На долю РФ та хакерів, яких фінансує російська влада приходиться до 90% всіх кібератак. А взагалі, майже 20% усіх кібератак у світі спрямовані проти України. Тож створення кібервійськ є нагальною потребою. І що цікаво – до завдань новостворюваних військ будуть належати не лише забезпечення захисту критичної та іншої інфраструктури, а й проведення превентивних наступальних операцій у кіберпросторі.
До речі, НАТО ще у 2018 році віднесло кіберпростір до сфери військових операцій. І зараз у багатьох країн світу є відповідні військові структури, які пов’язані з обороною і наступальними операціями у кіберпросторі. Найбільш потужними та «просунутими» в цих питаннях серед союзників вважаються Сполучені Штати та Велика Британія.
І Україна, як країна-партнер Альянсу має необхідний потенціал для нарощування спроможностей у сфері кібербезпеки для адекватної протидії сучасним викликам і загрозам.
Наприклад, вже з 2018 року при Службі безпеки України працює Ситуаційний центр забезпечення кібербезпеки. Ця структура створювалася за допомогою Північноатлантичного альянсу – технічне обладнання та програмне забезпечення для роботи Центру було надано в рамках виконання першого етапу Угоди про реалізацію Трастового фонду Україна-НАТО з питань кібербезпеки.
Зараз на базі Ситуаційного центру функціонує система управління подіями інформаційної безпеки, яка моніторить події у режимі реального часу і дозволяє аналізувати стан інформаційної безпеки. І це дає змогу оперативно виявляти, реагувати та попереджувати загрози в національному кіберпросторі.
В середньому, за статистикою Держслужби спеціального зв’язку та захисту інформації, щонеділі в Україні блокується до 50 тисяч кібератак на державні інформаційні ресурси.