Wednesday Jul 17, 2024

НАТО збільшує витрати на безпеку

Бюджет НАТО на наступний, 2023 рік зросте на понад чверть – військовий кошторис Альянсу складе €1,96 млрд (а це – на 25,8% більше ніж у 2022-му), цивільний запланований на рівні €370,8 млн (на 27,8% більше).

Також збільшується бюджет Програми інвестицій у безпеку НАТО, яка є механізмом спільного фінансування Альянсу та стосується системи командування й управління військами союзників. У наступному році на цю Програму передбачено €1 млрд, що на 26,6% більше, ніж у 2022-му.

За словами Генерального секретаря Єнса Столтенберга, загальне збільшення бюджету зокрема зумовлено необхідністю посилення східного флангу Північноатлантичного альянсу на тлі агресії росії.

Нагадаємо, що військовий бюджет покриває операційні витрати Альянсу, а також фінансування місій та операцій по всьому світу. А цивільний – передбачає не лише оплату праці персоналу, а й інші операційні витрати та фінансування різних програм, які реалізуються штаб-квартирою НАТО.

Треба зазначити, що з 2014 року країни НАТО збільшили військові витрати на загальну суму майже у €350 млрд. А відповідно до спільного рішення союзників (у вересні 2014 року на Уельському саміті було схвалено зобов’язання щодо оборонних інвестицій), кожна країна Альянсу повинна до 2024 року передбачити витрати на рівні не менш 2% від ВВП на потреби оборони – на сьогодні цього обов’язкового правилу щодо фінансування збройних сил в НАТО дотримується лише третина членів.

На останньому саміті у Мадриді в червні 2022 року лідери Альянсу домовились збільшити інвестиції в НАТО, щоб реагувати на погіршення безпекового середовища, спричиненого російським вторгненням в Україну. А вже на наступному саміті НАТО, який відбудеться у Вільнюсі влітку 2023 року, збільшення інвестицій в оборону стане однією з головних тем зустрічі союзників.

До речі, найбільший внесок в бюджет НАТО роблять Сполучені Штати – в середньому на частку Вашингтону припадає 71% сукупних оборонних витрат. Окрім цього США надають з поміж союзників по НАТО найбільшу військову та фінансову допомогу Україні. Також вже відомо, що Вашингтон передбачає в бюджеті Пентагону на наступний рік принаймні $800 млн додаткової допомоги у сфері безпеки для України.

За словами координатора зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джона Кірбі, у черговому пакеті безпекової допомоги Україні ймовірно, будуть додаткові засоби ППО та більше енергообладнання – цей пакет повинен надійти до України вже найближчим часом. Також зазначимо, що Україна вже отримала від США перший транш поставок аварійно-ремонтного устаткування. Як повідомила Посол США в Україні Бріджит Брінк, перший американський вантаж аварійно-ремонтного обладнання надійшов саме сьогодні, 16 грудня, коли українська критична інфраструктура знов підверглася масованому ракетному удару . Загалом США надають $ 53 млн для відновлення роботи енергокомплексу України.

Back to Top