Monday Oct 07, 2024

США: безпрецедентна інтеграція жінок у сектор нацбезпеки

Сполучені Шати Америки, окрім того що є країною – засновником НАТО, по праву вважається найпотужнішим  членом Північноатлантичного альянсу, а внесок Вашингтону в загальний оборонний бюджет союзників як і раніше залишається суттєвим у порівнянні з витратами інших 29 країн-членів на колективний захист. У минулому, 2021-му році частка США у загальному бюджеті НАТО склала 69,1% (це трохи менше ніж у попередньому, 2020-му, коли цей внесок становив 71,9%).

Армія США за рейтингом Global Firepower у 2022 році традиційно знаходиться на 1-му місці. І лідером за військовою могутністю Сполучені Штати є вже протягом багатьох років. До речі, саме у збройних силах США жінки-військовослужбовці позбавлені будь-яких обмежень та мають можливість служити нарівні з чоловіками на будь-яких посадах, у тому числі у бойових підрозділах.

Цікавий факт – у 2021 році вперше в історії американського морського спецназу жінка пройшла всі необхідні випробування для зарахування на службу до Управління спеціальних операцій ВМС США. І тепер вона нарівні з іншими морськими котиками керуватиме підводними апаратами та братиме участь у секретних операціях. Сюжет знаменитого американського фільму «Солдат Джейн» втілився у реальне життя. Але справжнє прізвище американської жінки – вже повноправного бійця елітного морського спецназу тримають у секреті, найімовірніше через міркування безпеки. Американка пройшла важкі фізичні та інтелектуальні випробування під час курсу підготовки. До речі, із 300 кандидатів, які щороку відбираються для проходження цих курсів, до фінішу доходить не більше ніж 70 моряків. Тому успішне закінчення цих курсів та отримання сертифікату бійця морського спецназу жінкою справді є практично останньою вершиною на шляху зайняття жінками найскладніших та найконкурентніших посад в армії, на які раніше могли претендувати лише чоловіки. Загалом у Сполучених Штатах гендерна рівність та розширення прав і можливостей жінок є наріжним стержнем не лише внутрішньої, а й зовнішньої політики.

Вперше американські жінки отримали виборче право у 1920 році, коли було ратифіковано 19 поправку до Конституції США. Через 75 років після цієї події Гілларі Клінтон, яка згодом балотувалася на посаду президента США, зазначила на Четвертій всесвітній конференції ООН зі становища жінок, що «права людини — це права жінок, а права жінок — це права людини».

Історично так склалося, що в США рух за права жінок став однією зі складових у комплексній боротьбі за права людини, насамперед щодо захисту афроамериканців. На думку американських експертів з гендерних питань, з кожним роком у США спостерігається позитивні результати щодо боротьби жінок за свої права. І така тенденція є сталою протягом останніх 40 років. Як зазначив американський журналіст Едріан Боненберг, «сорок років тому жінки могли робити тільки свою роботу, а чоловіки — свою». Зараз ця ситуація змінилася кардинальним чином.

У 2017 році Сполучені Штати Америки після підписання  Закону «Про  жінок, мир і безпеку» стали першою країною у світі, яка на вищому  законодавчому рівні  затвердила свою давню та постійну відданість принципам  Порядку денного «Жінки. Мир. Безпека».  У Вашингтоні завжди наголошували на тому, що США з кожним роком докладає все більше зусиль для подальшого прогресу щодо розширенню прав і можливостей для жінок. Дійсно, це вагомою мірою сприяє збільшенню економічних та інших можливостей для жінок та дівчат, їхньої активізації участі в політиці, а також зниженню дитячої та материнської смертності, що у підсумку дозволяє державі отримувати більш стійку демографічну ситуацію та міцні сім’ї, а це є одним з ефективних чинників для стійкості економіки.

Недаремно адміністрація президента Джо Байдена  приділяє гендерним аспектам прискіпливу увагу – у березні минулого року Байден оголосив про створення Ради з гендерної політики Білого дому. Відповідний указ американського президента дав старт розробці загальноурядової  стратегії сприяння гендерній рівності. Національна  стратегія США щодо гендерної рівності була опублікована в жовтні 2021 року – її головні завдання полягають у просуванні гендерної рівності та важливості суттєвої участі жінок у всіх аспектах безпеки, лідерства та розвитку внутрішньої та зовнішньої політики США. Серед інших пріоритетів цієї стратегії – запобігання гендерному насильству та сприяння економічній безпеці, охороні здоров’я, освіті, справедливості в системах правосуддя та імміграції, а також правам людини. Також Стратегія орієнтована на сприяння глобальним реформам для боротьби з гендерною дискримінацією в інших країнах.

В щойно опублікованому звіті американського Конгресу «Про  жінок, мир і безпеку», який підбиває підсумки першого повного року правління адміністрації президента Байдена, підкреслюється рішуча відданість Сполучених Штатів подальшому просуванню Порядку денного «Жінки. Мир. Безпека» та наголошується на безпрецедентному посиленні заходів щодо гендерної рівності для жінок у секторі національної безпеки США.

Back to Top