Tuesday Dec 03, 2024

Конференція з гендерних перспектив НАТО

У 1976 році НАТО заснувало спеціалізовану структуру, на яку було покладено впровадження гендерної рівності в Альянсі – Комітет з гендерних перспектив, адже ще 46 років тому в Брюсселі наголошували на важливості цих питань на майбутню діяльність Організації. І протягом цих років в НАТО незмінно підкреслювали, що розуміння та реалізація гендерної перспективи залишається для Альянсу однією з важливих цілей на стратегічному, оперативному та тактичному рівнях. Саме зазначений Комітет і відповідає за просування гендерного мейнстримінгу та інтеграцію гендерної перспективи як стратегії для підвищення оперативної ефективності в НАТО з порядком денним «Жінки, мир і безпека» (WPS).

На цьогорічній щорічній конференції Комітету НАТО з гендерних перспектив майже 170 представників із 42 країн-членів і партнерів Альянсу обговорили як повинен відбуватися перехід від політики до практики в  інтеграції гендерних перспектив.

І саме важливість порядку денного «Жінки, мир і безпека» підкреслив Генеральний директор Міжнародного військового штабу НАТО генерал-лейтенант Януш Адамчак та наголосив на подальшій інтеграції гендерної перспективи в усі основні завдання НАТО. До речі, це завдання прописане у новій Стратегічній концепції НАТО, яка була узгоджена на цьогорічному червневому саміті Альянсу в Мадриді.

За словами Спеціального представника Генерального секретаря НАТО з питань жінок, миру та безпеки Ірен Феллін, у Стратегічній концепції зазначено, що «людська безпека, включаючи захист цивільного населення та пом’якшення цивільної шкоди, є центральною частиною нашого підходу до запобігання та врегулювання криз».

«Неспровокована війна та звірства, які Росія веде проти українського населення, сколихнули всіх нас. Ми стикаємося з можливостями застосувати нашу політику та досягти інклюзивного та стійкого миру. Якою б не була криза, ми побачили, що жінки відіграють вирішальну роль у боротьбі за мир і безпеку», – підкреслила Ірен Феллін.

Треба зазначити, що тема російського вторгнення в Україну, військові злочини, які вчиняються проти українців, а також факти численних нападів на жінок і дітей під час війни була у фокусі уваги учасників конференції. За словами заступника Генерального секретаря НАТО Мірчі Джоане, частиною російської тактики стала дегуманізація українського населення, яка полягає у тортурах, примусових депортаціях та сексуальному насильстві, що пов’язане з конфліктом. «Ці жахливі воєнні злочини по-різному впливають на жінок, чоловіків, хлопців і дівчат», – підкреслив Джоане. Він також зазначив, що російські дезінформаційні кампанії, в тому числі й за допомогою неправдивих гендерних наративів намагаються розділити єдність та підірвати стійкість НАТО. Однак, ці намагання не мають успіху, оскільки союзники, за словами Джоане, продемонстрували безпрецедентну єдність і солідарність з початку війни.

Під час панельних дискусій на такі теми, як «Перехід від політики до практики – перспективи НАТО та ЄС», «Гібридні загрози та інтеграція гендерної перспективи» та «Дезінформація та інтеграція гендерної перспективи» і на закритих тематичних круглих столах учасники конференції відверто та  конструктивно обговорили майбутні напрямки роботи НАТО в контексті гендерних питань.

Окрім цього було вивчено досвід та інноваційні ідеї окремих членів НАТО – Бельгії, Хорватії, Франції, Італії, Румунії, Іспанії, Великої Британії та США щодо того, як ці країни навчають свої збройні сили гендерній перспективі під час підготовки та розгортання операцій.

За підсумками дискусій учасники відпрацювали деякі рекомендації щодо гендерної доктрини, ресурсів і підходу до безпеки людей під час військових операцій з врахуванням гендерних перспектив.

«Конференція дала чудову можливість почути різні погляди – як військових, так і цивільних, з боку НАТО, академічних кіл та громадянського суспільства. Обговорення таких тем, як гібридні загрози, дезінформація та асиміляція порядку денного WPS і людської безпеки у військових інструментах влади, є ключовими для забезпечення того, щоб гендерна перспектива була інтегрована в те, що ми робимо тут, у НАТО», – підсумувала підполковник Кетрін Прудо, яка зараз працює в Офісі радника з гендерних питань НАТО.

Back to Top