За даними Всесвітнього економічного форуму – широко знаної неурядової організації, діяльність якої спрямована на розвиток міжнародної співпраці, на сьогодні у світі поки ще дуже зарано казати про гендерний паритет. Про це свідчить Глобальний звіт про гендерні розриви за 2022 рік (Global Gender Gap Report 2022) від ВЕФ – головний висновок полягає в тому, що знадобиться ще 132 роки, щоб усунути глобальний гендерний розрив. Однак, як свідчить статистика, у порівнянні з результатами минулого року, у 2022-му загальний показник гендерного паритету зріс з 67,9% до 68,1%.
Також треба зазначити, що хоча жодна країна ще не досягла повного гендерного паритету, 10 найбільших економік світу усунули принаймні 80% своїх гендерних розривів.
У світовому рейтингу щодо гендерного паритету лідирує країна-засновник НАТО – Ісландія, яка вже усунула 90,8% гендерного розриву. До речі, необхідно нагадати про цікавий факт щодо цієї країни – саме Ісландія є єдина держава-член Північноатлантичного альянсу, яка не має регулярних збройних сил та повністю розраховує на НАТО щодо захисту власної безпеки.
Дуже показово, що перша п’ятірка країн з найвищим показником гендерного паритету майже повністю складається або з країн, які вже є членами НАТО, або країн, які найближчим часом стануть повноправними членами Північноатлантичного альянсу.
Отже, дивимося разом:
2 місце – Фінляндія (86%) – кандидат на членство в НАТО з червня 2022 року, Протокол про приєднання до Альянсу зараз активно ратифікується парламентами країн НАТО.
3 місце – Норвегія (84,5%) – країна-засновник НАТО (1949 рік).
5 місце – Швеція (82,2%) – – кандидат на членство в НАТО з червня 2022 року, Протокол про приєднання до Альянсу зараз активно ратифікується парламентами країн НАТО.
Треба уточнити про 4 місце, яке посіла Нова Зеландія (84,1%) – ситуація з точки зору зв’язків країни з НАТО теж цікава – Нова Зеландія цього року вперше брала участь у саміті лідерів Альянсу який відбувся 28-30 червня у Мадриді. А в Брюсселі вважають офіційний Веллінгтон одним з найближчих партнерів НАТО.
По регіональному розподілу лідирує Північна Америка, яка усунула 76,9% свого гендерного розриву. За нею слідує Європа, яка скоротила 76,6% свого розриву. На третьому місці Латинська Америка і Карибський басейн, які подолали 72,6% гендерного розриву. Південна Азія посідає найнижчі показники у Південій Азії – у 2022 році в регіоні усунуто лише 62,4% гендерного розриву.
Ukraine to NATO й далі продовжить тему гендерного паритету та проаналізує основні показники гендерних розривів у різних сферах діяльності людини.