У березні 2016 року НАТО запровадило нову Політику зі стандартизації.
Насамперед, ця політика стосується розроблення та запровадження процедур, проектних рішень та термінології в інтересах досягнення необхідного рівня взаємосумісності, який вимагається членами Альянсу, для надання рекомендацій щодо багатонаціонального співробітництва.
В Брюсселі відзначають, що НАТО повинно максимізувати взаємосумісність та спроможність військ союзників. І саме стандартизація сприяє досягненню, підтриманню та удосконаленню взаємосумісності як між натовськими військами, так і між військовими підрозділами країн-партнерів НАТО, зміцнюючи оборонні спроможності Альянсу та посилюючи його боєздатність та ефективність. Тому стандартизація у підтримку взаємосумісності є не самоціллю, а одним із ключових факторів підвищення спроможностей. Отже, головною метою стандартизації НАТО є забезпечення досягнення взаємосумісності та багатонаціонального співробітництва.
Термінологія НАТО визначає три рівня стандартизації – сумісність, взаємозамінність та уніфікацію.
Тож, додамо трохи офіціозу та наведемо загальновизнані формулювання цих рівнів стандартизації.
1. Сумісність (compatibility) – це здатність двох та більше підрозділів чи предметів постачання (частин обладнання, матеріалів) до функціонування в одній системі або середовищі без взаємного втручання;
2. Взаємозамінність (interchangeability) – це здатність двох та більше підрозділів чи предметів постачання, які мають однакові функції чи характеристики, бути заміненими одне одним без переозброєння або перенавчання (стосовно підрозділів) чи перероблення або дороблення (стосовно предметів постачання);
3. Уніфікованість (commonality) – вищий рівень стандартизації, тобто реалізована здатність груп або окремих осіб, організацій або країн використовувати загальні доктрини, процедури або обладнання.
Загалом діяльність НАТО зі стандартизації ґрунтується на 7 головних принципах:
1. Всеосяжний та системний підхід;
2. Своєчасність;
3. Зобов’язання щодо запровадження стандартів НАТО;
4. Прозорість;
5. Використання цивільних стандартів;
6. Послідовність і узгодженість;
7. Термінологія.
Журнал Ukraine to NATO пропонує разом розібратися у такій поширеній у нашому суспільстві ідіомі, як «стандарти НАТО». Тому у циклі наших невеликих постів та інфографіки ми будемо розповідати про те, що це таке – стандарти НАТО і для чого вони потрібні не лише Збройним Силам чи іншим силовим структурам, а й всій Україні загалом.
Адже мета досягнення Україною стандартів НАТО не лише продиктована Національною стратегією безпеки та Воєнною доктриною України, а, насамперед, відповідає глобальним національним інтересам держави у будь-якій сфері. Так, дійсно, першочергова мета запровадження натовських стандартів – це досягнення кращої взаємосумісності з силами НАТО та посилення оборонних можливостей держави шляхом впровадження найкращого досвіду союзників по Альянсу. Але не треба забувати й про те, що стандарти НАТО поширюються не лише на якісь суто армійські або військово-технічні аспекти чи вимоги. В загальному розумінні, перехід України до натовських стандартів буде означати досягнення нашою державою стандартів демократії, верховенства права, фундаментальних свобод та прав людини, ефективне функціонування економіки.
Все це в комплексі забезпечить не лише дієвий демократичний цивільний контроль за сектором безпеки і оборони, а й суттєво посприяє якнайшвидшому вступу України до Організації Північноатлантичного договору. Адже як зазначив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, саме проведення реформ, модернізація і прагнення досягти стандартів НАТО не лише зміцнить оборону і безпеку України, а також стане найкращим шляхом до членства в Альянсі