Thursday Nov 21, 2024

БЕЗПЕКА КОРДОНУ: Перехід Держприкордонслужби України до стандартів НАТО

БЕЗПЕКА КОРДОНУ: Перехід Держприкордонслужби України до стандартів НАТО

Держприкордонслужба бере активну участь у забезпеченні максимальної взаємосумісності Збройних Сил України та інших складових сектору безпеки і оборони із арміями держав-членів НАТО шляхом запровадження стандартів НАТО.

Адже Стратегічним оборонним бюлетенем України визначено вимоги щодо підвищення рівня оперативної сумісносності з підрозділами збройних сил держав-членів НАТО та ЄС до виконання спільних завдань у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Національною програмою на 2020 рік визначено Стратегічну мету 2.9. «Державна прикордонна служба України ефективно реалізує політику у сфері безпеки державного кордону України», відповідно до якої метою подальшого розвитку служби є мінімізація загроз безпеці державного кордону України, забезпечення реалізації стратегічного курсу держави на набуття повноправного членства в Європейському Союзі та НАТО, посилення ролі ДПСУ у протидії транскордонній і транснаціональній злочинності.

Держприкордонслужбою опрацьовано та подано до Міністерства оборони України пропозиції до:

Переліку спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони за функціональними групами;

Переліку носіїв спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони за функціональними групами;

Опису спроможностей Міністерства оборони України, Збройних Сил України та інших складових сил оборони за функціональними групами.

Міжнародна співпраця Держприкордонслужби здійснюється з правоохоронними відомствами європейських держав для ефективної боротьби з незаконним перетинанням спільного державного кордону України з країнами ЄС та Республікою Молдова поза пунктами пропуску. В практику впроваджено ефективний європейський досвід спільного патрулювання державного кордону представниками прикордонних відомств суміжних держав);

А з правоохоронними відомствами європейських держав, які не мають спільного державного кордону з Україною, здійснюється щорічна спільна українсько-німецька та українсько-литовська оцінка ситуації, пов’язаною з транскордонною злочинністю.

Держприкордонслужба співпрацює з європейською агенцією прикордонної та берегової охорони FRONTEX – здійснюється обмін статистичною інформацією та опрацювання спільного аналітичного продукту «Щорічний аналіз ризиків Східного партнерства»).

Укладено рамковий договір між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо посилення морської безпеки та оборони України.

Згідно з Протокольними домовленостями щодо обміну інформацією здійснюється щорічна оцінка загроз прикордонній безпеці спільно з прикордонними відомствами Республіки Польща, Словацької Республіки, Угорщини, Румунії, Республіки Молдова та Республіки Білорусь.

За стандартами НАТО підготовлено та оснащено персонал відділів прикордонної служби типу «С» (мобільні підрозділи).

Упроваджено практику проведення тренінгів на базі Головного центру підготовки особового складу Державної прикордонної служби України   ім. генерал-майора Ігоря Момота щодо підготовки мобільних груп відділів прикордонної служби типу «С» за програмою підготовки спецпідрозділів прикордонного патруля США «BORTAC».

Здійснюється поетапне переозброєння мобільних підрозділів на зразки озброєння країн-членів НАТО (замість автоматів 5,45 мм АК-74 пістолети-кулемети 9 мм МР-5.

Створено систему висвітлення надводної обстановки в акваторії Чорного та Азовського морів.

Підготовлено за державним замовленням 15 військових лікарів за програмою підготовки тактичного рівня (що передбачає підготовку за стандартами НАТО). Підготовка ще 3 військових лікарів триває.

Утворено 6 робочих груп з питань медичної підтримки операції, удосконалення медичних стандартів, програм і навчання, реабілітації, медичного постачання та інформаційних технологій, до складу яких увійшли представники управління охорони здоров’я з питань єдиного простору сил оборони.

Держприкордонслужба взяла участь у заходах Робочої Програми НАТО з розбудови доброчесності, цілісності, прозорості та зниження корупційних ризиків в роботі оборонних та безпекових інституцій «Building integrity».

Забезпечено виконання (в межах компетенції) Цілі партнерства у процесі планування та оцінки сил «гендерна рівність» (ЦП І0013).

Державна прикордонна служба України також розробила  Програму розвитку озброєння та проєкт «Доктрини з медичного забезпечення Сил оборони» на підставі д положень Спільної доктрини з медичного забезпечення НАТО (AJP- 4.10).

Крім того Держприкордонслужба залучена до реалізації шести трастових фондів НАТО з питань:

логістики та стандартизації;

переходу з військової кар’єри на цивільну;

управління, контролю, зв’язку та комп’ютерів;

медичної реабілітації;

кібербезпеки;

протидії саморобним вибуховим пристроям.

Back to Top