Monday Oct 07, 2024

Тренувальні місії НАТО: перемога над противником починається з навчання на полігонах

Україна, як країна, яка бореться з агресором, надалі прагне зміцнювати свою обороноздатність та військовий потенціал. Один зі шляхів досягнення цієї мети – участь у тренувальних місіях НАТО.

З 2014 року НАТО надає активну підтримку Україні в зусиллях протистояти російському агресору. Протягом цього періоду було запроваджено кілька тренувальних місій, спрямованих на підготовку українських військових згідно стандартів НАТО. Чотири такі місії: JMTG-U – «Об’єднана багатонаціональна група з підготовки – Україна», тренувальна місія збройних сил Канади UNIFIER, операція збройних сил Великої Британії та Королівства Данії ORBITAL, тренувальна місія збройних сил Литовської Республіки LMTG-U – значно сприяли підготовці Збройних Сил України та допомогли військовим захисникам відбити повномасштабне вторгнення російської армії в лютому 2022 року.

Необхідно зазначити, що ці чотири тренувальні місії, проводились на території України до повномасштабного вторгнення, та здійснили значний вплив на рівень підготовки військовослужбовців та забезпечили ряд переваг для українських збройних сил.

По-перше, участь у тренувальних місіях НАТО дозволяє українським військовослужбовцям отримати доступ до передових знань та навичок, які практикуються в країнах-членах НАТО. Вони мають можливість вивчити сучасні тактики, стратегії та процедури, а також обмінюватися досвідом з військовими колегами з інших країн. Це сприяє підвищенню професійної компетентності та ефективності військовослужбовців.

По-друге, тренувальні місії НАТО допомагають українським збройним силам вдосконалити свою структуру та організацію. Завдяки участі в міжнародних навчаннях, Україна може впроваджувати найкращі практики у своїй системі командування, ланцюгу постачання, логістики та інших аспектів військової діяльності. Це сприяє покращенню внутрішнього функціонування української армії та її здатності до співпраці з партнерами з НАТО.

По-третє, тренувальні місії НАТО в Україні мають суттєвий вплив на безпекове середовище в регіоні. Вони демонструють ангажованість НАТО у забезпеченні безпеки та стабільності в Україні. Такі місії сприяють зміцненню обороноздатності країни, відповідальному використанню військових ресурсів та забезпеченню готовності реагування на потенційні загрози.

На сьогодні, ключовим фактором успіху Збройних Сил на полі бою є те, що останні роки бойова підготовка українських військових та їх навчання проводились за стандартами НАТО, які визнаються у всьому світі як найвищий рівень професійної підготовки військових. Повне впровадження цих стандартів в систему освіти та бойової підготовки є важливим кроком не тільки для підвищення ефективності української армії, а й для гарантування перемоги України, забезпечення національної безпеки та територіальної цілісності країни.

Загалом, тренувальні місії НАТО в Україні позитивно впливають на рівень підготовки військовослужбовців. Вони дозволяють отримати нові знання, покращити навички та впровадити передові практики у військову діяльність. Участь України у тренувальних місіях НАТО є важливим кроком на шляху до її інтеграції зі співтовариством західних демократичних країн.

До повномасштабного вторгнення українські військовослужбовці мали змогу підвищувати рівень бойової та професійональної підготовки в рамках чотирьох тренувальних місій НАТО.

  1. JMTG-U – «Об’єднана багатонаціональна група з підготовки – Україна»

Військово-тренувальна місія відома, як «Об’єднана багатонаціональна група з підготовки – Україна» (JMTG-U) була започаткована у 2015 році. Її головною метою стало сприяння внутрішньому оборонному потенціалу України та тренуванню ротаційних підрозділів в Україні. Крім того, американці продовжуватимуть навчання українських військових інструкторів. В рамках JMTG-U наших військових тренували інструктори з США, Канади, Литви, Данії та Швеції.

Від 2015 року в межах тренувальної місії вишкіл пройшли 13 батальйонів та 8 бригад Збройних Сил. Навички опанували понад 9 тисяч українських армійців.

  1. Тренувальна місія збройних сил Канади UNIFIER

Місія військової підготовки офіційно розпочалася 14 вересня 2015 року у Міжнародному центрі безпеки та миротворчості (Львівська область) та у центрі розмінування Міністерства оборони України в Кам’янці-Подільському.

18 березня 2019 року уряд Канади оголосив про продовження Операції “Unifier” до кінця березня 2022 року.

Українців тренували 200 канадських інструкторів, які змінювалися кожні 6 місяців, а в січні 2022 року їх кількість збільшилася до 260. Передбачалося, що кількість канадських військових може досягти 400 осіб. Станом на 31 січня 2022 року було проведено 726 навчальних курсів, через які пройшли майже 33,5 тисячі українських військовослужбовців, у тому числі понад 1900 бійців Національної гвардії України.

  1. Тренувальна місія збройних сил Литовської Республіки LMTG-U

LMTG-U (Lithuanian Armed Forces Military Training Group – Ukraine) – це тренувальна місія збройних сил Литовської Республіки в Україні. Ця місія була розроблена для підготовки та підвищення бойової готовності українських підрозділів.

У рамках LMTG-U литовські інструктори зосереджували увагу на удосконаленні тактичних навичок українських військових, а також бойової координації, командної роботи, логістики та інших аспектів, необхідних для ефективного виконання завдань.

  1. Операція збройних сил Великої Британії та Королівства Данії ORBITAL

Операція «Orbital» (англ. Operation ORBITAL) була започаткована після анексії Росією Криму на знак підтримки України. Адже британські інструктори мають значний досвід участі в бойових операціях Іраку й Афганістану.

Основна мета тренувальної місії  – підготовка українських військових до ведення бойових дій за різних умов та приведення наших підрозділів у відповідність до стандартів держав-членів НАТО.

Інструктори Операція «Orbital»  зокрема у 184-му Навчальному центрі Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Сагайдачного готували бійців ЗСУ користуватися протитанковими ракетними комплексами NLAW. Ці навички стали в нагоді під час повномасштабного російського вторгнення, особливо на початку, коли танкові колони агресора йшли на Київ. Загалом у рамках місії Великої Британії ORBITAL пройшли підготовку понад 22 тисячі військових ЗСУ.

INTERFLEX або ж  «Orbital 2.0»

Коли почалось повномасштабне вторгнення з Росії, Operation ORBITAL була закрита. Але було запроваджено нову програму навчання українських бійців — операцію INTERFLEX. Це такі ж тренування, але до інструкторів Сполученого Королівства приєдналися фахівці із інших держав, зокрема Канади, Данії, Фінляндії, Швеції, Норвегії, Литви і навіть Нової Зеландії та Австралії. За словами міністра оборони Великої Британії Бена Воллеса, в рамках багатонаціональної навчальної операції Interflex вже підготовлено вже майже 18 тисяч українських військових. А до кінця року планується, що навчання пройде ще майже 12 тисяч українців. Тобто загальна кількість підготовлених в Великій Британії українських солдатів складатиме майже 30 тисяч осіб.

Операція «INTERFLEX» є одним із яскравих прикладів міжнародної підтримки нашої держави та переконливим свідченням, що Україна не сама в боротьбі з російською агресією.

Також найближчим часом планується розширення операції «INTERFLEX», зокрема, започаткування навчального курсу з підготовки молодших командирів військових частин та підрозділів Збройних Сил України.

До речі, вся програма підготовки українських військових за стандартами Королівських збройних сил Великої Британії повністю фінансується Лондоном в рамках підтримки України, загальний обсяг якої на квітень 2023 року досяг 4 млрд фунтів стерлінгів (4,6 млрд євро).

Навчальна програма стиснута за часом для максимізації кількості учасників та швидкості підготовки та спрямована на здобуття базових навичок, які необхідні для виживання на полі бою та бойової ефективності. П’ятитижневий курс включає навчання поводженню зі зброєю та стрільбі, тактиці, патрулюванню, веденню бою в сільській місцевості та міських умовах, зачистці позицій, поводженню з вибухівкою та розмінуванню, основам кібербезпеки, надання першої допомоги, законам та звичаям війни.

Навчання організоване на тренувальних базах у Йоркширі, Кенті, Уілтширі та Нортамберленді, де створено умови, що імітують театр бойових дій на сході України: наприклад, відтворено російські системи окопів. Спеціально для програми було закуплено штурмові гвинтівки типу АК, які українські військові використовують на передовій. У ролі умовного супротивника виступають військовослужбовці країн-учасників програми.

Паралельно з військовослужбовцями-новачками у ролі командирів тренувальних загонів навчання проходять досвідчені військові, яким надалі передається керівництво новобранцями. Деякі «випускники» програми базової підготовки продовжують спеціалізоване навчання, наприклад, управлінню бойовою технікою.

До речі, після закінчення програми кожен військовослужбовець отримує комплект однострою та особистого захисту, зокрема шолом, бронежилет тощо, аптечку першої допомоги, додаткове спорядження для спекотної та холодної погоди.

Крім Великої Британії військових інструкторів надали інші країни – Данія (130 осіб), Швеція (120), Канада (225), Австралія – 70 осіб, Норвегія (75 з планом збільшити їх кількість до 150 чоловік у 2023 році), Румунія (30), Нова Зеландія (29), Литва (15), Фінляндія, Нідерланди та ін. З британської сторони в тренувальних місіях бере участь не менше 750 військових.

Back to Top