У НАТО вважають, що в умовах пандемії COVID-19, яка посилила існуючі загрози та зробила обстановку у галузі безпеки більш непередбачуваною, необхідність інвестицій в оборону, як і раніше, є вкрай важливою.
Ще у вересні 2014 року на Уельському саміті союзники по НАТО схвалили зобов’язання щодо оборонних інвестицій і визнали, що справедливий розподіл фінансового тягаря є основою Північноатлантичного союзу. Це означає, що кожен член Альянсу повинен прагнути досягти витрат на оборону 2% від ВВП до 2024 року та, як мінімум, витрачати 20% від щорічних оборонних витрат на закупівлю нової техніки. У цю суму також повинні входити науково-дослідні та дослідно-конструкторські розробки зі створення нових зразків озброєння. І ось – у минулому році 19 союзників витратили в реальному вираженні більше коштів на військову техніку, ніж у 2019 році. А 18 країн НАТО вже виділили необхідні 20% на нову техніку в порівнянні з 7 союзниками в 2014 році.
За словами Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, рішення Альянсу в 2014 році про збільшення витрат на оборону було пов’язане з анексією Криму та зростанням тероризму. В останні роки до існуючих загроз додалися і кібератаки, у тому числі й на критичну інфраструктуру країн НАТО.
І як показав 2020-й, у союзників триває зростання оборонних витрат – збільшення у порівнянні з минулим роком склало 3,9%. В цілому з 2014-го по 2020 рік європейські країни НАТО та Канада виділили на оборону додатково $190 млрд. Протягом цих років союзники продовжували вкладати кошти в підтримку сил і засобів, необхідних Альянсу для захисту громадян своїх країн.
У загальному бюджеті НАТО, як і раніше, перевищує внесок Вашингтону – в 2020 році на частку Сполучених Штатів припало 71% сукупних оборонних витрат. А загальний обсяг військових витрат Альянсу в 2020 році перевищив $1 трлн.