Friday Apr 26, 2024

Директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне: «Війна зміцнила солідарність союзників з Україною»

73 роки тому — 4 квітня 1949 року в Вашингтоні було засновано Організацію Північноатлантичного договору — НАТО

Головний принцип, який був покладений в ідею створення Північноатлантичного альянсу, — колективна оборона, тобто гарантування захисту безпеки будь-якого члена НАТО всіма іншими союзниками залишається найнадійнішим механізмом та основою для збереження миру і забезпечення майбутньої безпеки у всьому євроатлантичному регіоні. Попри десятиліття тісної співпраці України з Альянсом, проголошений на державному рівні курс на повноправне членство в НАТО, нам не вдалося вступити до цього найпотужнішого оборонного союзу, який би безумовно гарантував безпеку та недоторканність країни. І зараз в умовах повномасштабного російського вторгнення, Україна у суто військовому плані опинилася віч-на-віч з агресором. Так, ми отримаємо потужну військову, економічну, політичну допомогу від НАТО, інших демократичних держав світу. Але ми, як країна, що не є членом Альянсу, позбавлені юридичного права на задіяння 5 статті Північноатлантичного договору, яка й передбачає застосування військової сили всіх членів НАТО для захисту свого союзника. В Брюсселі постійно наголошували, що Україна має першорядне значення для євроатлантичної безпеки. Однак після повномасштабного російського вторгнення в Україну, генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг сказав, що офіційна позиція НАТО полягає в тому, що союзники «відповідають за те, щоб війна не поширилася за межі України», тому НАТО не в змозі взяти безпосередню участь у захисті України, але буде надавати будь-яку іншу потрібну допомогу, у тому числі сучасне озброєння та інше військове обладнання для боротьби з російським агресором.
У ексклюзивному інтерв’ю журналу Ukraine to NATO директор Центру інформації та документації НАТО в Україні Вінета Кляйне розповіла про подальшу допомогу союзників, яку вони планують надавати нашій країні, щоб ефективніше протистояти російському вторгненню, яким чином НАТО, як військово-політичний союз, буде стримувати агресію та про сучасну роль Північноатлантичного альянсу в глобальній архітектурі безпеки.

— За роки свого існування НАТО стало найпотужнішим військово-політичним альянсом. Якщо простежити історію розвитку НАТО, як Ви думаєте, які головні принципи стали основою для єдності союзників і зробили Альянс головним гравцем на політичній арені світу? Наскільки важлива сучасна роль НАТО в забезпеченні глобальної безпеки?
— Фундаментальна роль НАТО з моменту її створення полягала в захисті свободи та безпеки країн-членів за допомогою політичних і військових засобів. І цей успіх закріплює здатність НАТО завжди адаптуватися до постійно мінливого середовища безпеки.
Основна місія НАТО протягом десятиліть залишається незмінною, а саме колективна оборона. Проте зараз ми дивимося на це в набагато ширшому значенні цього терміну — захист наших людей, наших цінностей та нашої демократії.
Сьогодні саме визначення безпеки є набагато ширшим, набагато складнішим і набагато більш взаємопов’язаним між традиційною обороною, безпекою та новими формами безпеки, ніж у минулому. І це широке поєднання поточних викликів і майбутньої невизначеності вимагає, щоб Альянс продовжував адаптуватися до цього. Саме це робить НАТО більш ефективнішим для активної відповіді на сучасні загрози та виклики. І ми робимо це, гарантуючи, що НАТО залишається сильним у військовому плані, політично більш об’єднаним і таким, що має більш широкий підхід до безпекових питань у глобальному масштабі.
Ми повинні переконатися, що НАТО залишається готовим сьогодні протистояти викликам завтрашнього дня. Тому на Мадридському саміті в червні НАТО ухвалить свою нову Стратегічну концепцію, яка стане нашим керівним документом на майбутнє. Адже попередня Стратегічна концепція датується 2010 роком, але з того часу наша безпека змінилася до невпізнанності — жорстоке та неспровоковане вторгнення Росії в Україну стало найбільшою загрозою євроатлантичній безпеці за останні десятиліття.

— Після російського вторгнення в Україну НАТО надала Україні суттєву допомогу. Чи можна очікувати, що ця допомога буде надаватися і в подальшому, а союзники й надалі демонструватимуть єдність у цьому питанні?
— Російське вторгнення в незалежну і суверенну Україну сколихнуло весь світ. Водночас це об’єднало світ на підтримку хоробрих людей України проти жорстокості Кремля.
Дійсно, союзники надали значну кількість необхідного обладнання, включаючи протитанкові засоби та засоби протиповітряної оборони, безпілотники, боєприпаси та пальне. Це дозволяє Україні успішно захищатися.
На позачерговому саміті НАТО, що відбувся 24 березня, лідери НАТО погодилися, що слід надавати Україні подальшу підтримку, включаючи допомогу в кібербезпеці й обладнанні, щоб допомогти захиститися від біологічної, хімічної, радіологічної та ядерної загроз.
Ми також продовжимо накладати безпрецедентні санкції на Росію. Місяцями ми чітко давали зрозуміти, що президент Путін заплатить високу ціну за поновлення агресії проти України, і саме цю ціну він платить зараз. За кілька тижнів Путін знищив десятиліття економічного прогресу російського народу. А Росія нині зазнала майже повної ізоляції на світовій арені.
Союзники та партнери НАТО «відкрили свої двері» для мільйонів українців, які були змушені покинути свою країну. ЄС надав українцям право залишатися та працювати в країнах Євросоюзу терміном до трьох років.
Я підкреслю, що протягом багатьох років союзники НАТО підготували десятки тисяч українських військовослужбовців, і вони втілюють ці навички на практиці зараз, на передовій.
Ми допомогли Україні в техніці, матеріально-технічному забезпеченні, кібербезпеці, підготовці спецпідрозділів. Ця підтримка виявилася вирішальною для зміцнення української армії, і це проявилося у надзвичайному опорі, який чинять українські військові.
Нам слід усвідомити, що у порівнянні з тим, якою була українська армія у 2014 році, навчання, яке здійснювали союзники по НАТО, обладнання, яке надали союзники, зробило українську армію набагато краще підготовленою, набагато краще оснащеною, з набагато кращим рівнем командування, що в цілому зробило її набагато сильнішою.


— Генеральний секретар НАТО Столтенберг заявив, що створення забороненої для польотів зони над Україною призведе до поширення ескалації на Альянс. А які інші кроки НАТО може зробити для кращого захисту України як свого близького партнера? Як ці питання обговорювалися на позачерговому саміті НАТО в Брюсселі? Які основні висновки цієї зустрічі союзників?
— На позачерговому саміті НАТО Президент Зеленський звернувся до лідерів країн Альянсу, подякувавши їм за значну підтримку та наголосивши на важливості ще більшої військової допомоги.
Відповідно, лідери Альянсу погодилися надавати Україні подальшу підтримку. Україна має фундаментальне право на самооборону, закріплене в Статуті ООН, і союзники та партнери по НАТО обов’язково продовжуватимуть допомагати Україні підтримувати це право.
Ми, як і раніше, сповнені рішучості підтримувати скоординований міжнародний тиск на Росію, і ми будемо продовжувати тісно співпрацювати з відповідними зацікавленими сторонами та іншими міжнародними організаціями, включаючи Європейський Союз. Трансатлантична координація залишається вирішальною для ефективної відповіді на нинішню кризу.
Путін хотів розділити Європу та Північну Америку, але зараз ми разом сильніші, ніж будь-коли.

— Як, на Вашу думку, впливає війна в Україні на подальший розвиток відносин між нашою державою та Альянсом? На яких основних аспектах партнерства та співпраці необхідно зосередитися саме зараз?
— Війна Росії проти України зміцнила солідарність союзників з Україною і показала цінність тісного партнерства між НАТО та Україною, яке розвивалося роками.
Це партнерство допомогло Україні визначити бачення свого майбутнього як частини європейських демократій, що базуються на спільних цінностях, які вона захищає від свого агресивного сусіда.
Шляхом різноманітних програм та індивідуальних порад НАТО допомогло Україні краще забезпечити власну безпеку, зміцнити спроможність і стійкість свого сектору безпеки та оборони, а також її здатність протистояти гібридним загрозам. НАТО та країни Альянсу також надали широку підтримку, включаючи навчання та забезпечення обладнанням. Ця підтримка виявилася надзвичайно цінною у війні.
У відповідь на російське вторгнення союзники посилили свою практичну підтримку. Як я вже казала, на саміті 24 березня союзники одноголосно домовилися надати додаткову допомогу, щоб посприяти Україні захиститися від різних видів загроз.
При цьому підтримка суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, включаючи її право вирішувати своє майбутнє, є ключовою ознакою партнерства НАТО з Україною в нинішніх умовах.

— А як війна в Україні може вплинути на майбутню стратегію НАТО? Які глобальні зміни в політиці Альянсу можна передбачити?
— Війна президента Путіна проти України фундаментально вплинула на безпеку Європи і є найбільшою кризою безпеки нинішнього покоління. У відповідь, на позачерговому саміті НАТО лідери країн Альянсу погодилися перезавантажити підходи до стримування та оборони на довгострокову перспективу, щоб створити нове середовище безпеки.
Ми активізували плани оборони НАТО, розгорнули елементи Сил реагування НАТО і розмістили 40 тисяч військовослужбовців на нашому східному фланзі, а також значні повітряні та військово-морські засоби.
Ми також створюємо чотири додаткові багатонаціональні бойові групи в Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині.
Зараз ми прискорюємо трансформацію НАТО до більш небезпечної стратегічної реальності, в тому числі шляхом ухвалення наступної Стратегічної концепції на саміті НАТО в Мадриді.
Крім того, ми значно зміцнимо нашу довгострокову позицію стримування та оборони й будемо розвивати весь спектр сил і можливостей, необхідних для підтримки надійного стримування та оборони.
Ми також посилимо наш кіберзахист.
Всі ці кроки будуть підкріплені розширеними навчаннями з підвищеною увагою до колективної оборони та оперативної сумісності.

— Мешканці країн НАТО продемонстрували найвищий рівень підтримки України та українців. Які зараз настрої в західному суспільстві, що говорять і думають про ситуацію навколо України прості люди?
— Так, це абсолютно вірно, що союзники посилили підтримку України. І я вже згадувала про це в нашій розмові.
Підтримка також проявляється в багатьох інших формах — у гостинності, яку наші країни надають тимчасово переміщеним особам з України, надаючи їм притулок, відкриваючи двері шкіл для дітей, щоб вони могли продовжити навчання.
За останніми дослідженнями до п’ятірки країн, які прийняли найбільшу кількість українців та забезпечили їм тимчасовий притулок під час війни, увійшли Польща, Чехія, Угорщина, Німеччина, Румунія. Моя країна, Латвія, надала можливість тимчасового притулку понад десяти тисячам українців.
Усі наші країни проводять численні мітинги на підтримку України. Є благодійні концерти. Ви, безсумнівно, бачили міжнародний концерт Save Ukraine — #StopWar 27 березня, який проходив на базі польського телеканалу TVP, і в якому взяли участь багато музикантів та волонтерів.
Раніше Метрополітен-опера представила свою сцену для підтримки українських громадян, які постраждали від війни, до того ж кошти від продажу квитків та пожертви були направлені на допомогу Україні.
Наші спортсмени виходять на арени та стадіони з українськими прапорами.
Відомі актори збирають гроші на підтримку України.
Художники висловлюють підтримку своєю творчістю. Просто подивіться на різні мурали на підтримку України, які з’являються на вулицях наших міст.
І навіть самі вулиці на знак підтримки перейменовують!
З моєї точки зору, саме ця численна допомога, яку надають українцям та Україні прості люди наших країн, краще тисячі слів характеризує настрої, які панують у наших країнах.
Андрій Мирончук

Back to Top