Tuesday Dec 03, 2024

Гендерна рівність в арміях країн НАТО

Ключовим елементом Політики НАТО з питань жінок, миру і безпеки (WPS) є визнання, що насильство і дискримінація щодо жінок є серйозними перешкодами для побудови успішного та мирного суспільства.

Політика НАТО з питань WPS спрямована на забезпечення врахування гендерного аспекту в політичних рішеннях, щоденній діяльності та зусиллях щодо запобігання та врегулювання конфліктів. Увага приділяється соціальній ролі чоловіків і жінок, а також тому, яким чином ця роль може впливати на виникнення відповідно різних ризиків та безпекових потреб. У Політиці враховані такі питання як управління людськими ресурсами, освіта, підготовка та навчання, громадська дипломатія. Особлива увага приділена впровадженню гендерної освіти в державах-членах НАТО та країнах-партнерах та формуванню у цивільних та військових співробітників НАТО відповідних гендерних компетенцій.

Реалізація цієї Політики Альянсу сконцентрована на таких напрямах як кооперативна безпека, антикризове управління, місії та операції під проводом НАТО, а також національні внески. Вона охоплює збір та аналіз інформації про особливості забезпечення принципу ґендерної рівності у збройних силах держав-членів НАТО та країн-партнерів. Міжнародний офіс військового штабу радника з гендерних питань (IMS GENAD) забезпечує належну координацію з командними структурами Альянсу та штаб-квартирою НАТО, сприяє діалогу з країнами-партнерами щодо відповідних гендерних питань та встановлює зв’язки з міжнародними організаціями та агенціями, що здійснюють інтеграцією гендерної перспективи у військову сферу.

Гендерна рівність в арміях держав-членів НАТО означає рівні права та рівні обов’язки військовослужбовців незалежно від статі. Для жінок і чоловіків мають бути створені рівні умови проходження військової служби і поставлені рівні вимоги, вони мають нести рівну відповідальність за власні дії або бездіяльність та їх наслідки. Гендерна політика НАТО поширюється не лише на членів НАТО, а й на країни-партнери, одним з яких є Україна. З огляду на це Збройні Сили України вже включені у сферу інтересів і поширення гендерної політики Північноатлантичного альянсу.

Гендерна інтеграція визначається як стратегія досягнення гендерної рівності у збройних силах через активізацію залучення жінок та чоловіків до ефективного виконання завдань за призначенням на всіх рівнях, з метою врахування інтересів та досвіду обох статей. Саме критерій ефективності є визначальним вектором формування гендерної політики НАТО.

Гендерна політика дає можливості всім – і чоловікам і жінкам, що служать зокрема і у Збройних Силах України – відчути зв’язок між армією та суспільством. Адже армія повинна дзеркально відображати те суспільство, яке вона захищає. Це базовий принцип безпекової політики розвинених держав. Не має бути обмежень для тієї чи іншої категорії населення. Саме за таких умов боєздатність країни буде посилюватись.

Back to Top