Боротьба проти тероризму є одним із пріоритетів НАТО. Тероризм становить реальну та серйозну загрозу безпеці Альянсу та його членам.
Альянс зміцнює свою здатність стримувати, підривати терористичну діяльність та захищати від цієї загрози завдяки сучасним технологіям, розширенню консультацій з партнерами та ширшому обміну інформацією та розвідувальними даними.
НАТО бере участь у міжнародній боротьбі проти тероризму в численних галузях і за допомогою різних засобів. Діяльність Альянсу в боротьбі проти тероризму повністю відповідає принципам ООН і міжнародного права, в тому числі міжнародного гуманітарного права та прав людини.
Багатоплановий характер тероризму вимагає від НАТО, щоб розв’язати цю проблему, брати участь у різних ініціативах політичного, оперативного, концептуального, військового, технологічного, наукового та економічного характеру. Внаслідок цього багато галузей діяльності НАТО наразі пов’язані з боротьбою проти тероризму.
Тут треба зазначити, що як союзники по Альянсу, так і в цілому НАТО, надає міжнародному співтовариству низку своїх можливостей для боротьби з тероризмом. По-перше, НАТО є постійним трансатлантичним консультаційним форумом, здатним перетворювати обговорення на колективні рішення.
По-друге, НАТО має у своєму розпорядженні військові сили та засоби, що належать країнам Північноатлантичного союзу, та які активно залучаються для боротьбі з тероризмом, у тому числі й у кіберпросторі.
По-третє, з огляду на важливість ефективної міждержавної координації в сфері мінімізації наслідків терористичної діяльності, НАТО є складовою величезної мережі партнерських відносин з іншими державами й міжнародними організаціями.
Тож враховуючи важливість протидії терористичним угрупуванням вперше в історії Альянсу у жовтні минулого року була введена посада спеціального координатора з питань контртероризму. Головна мета полягає у посиленні координації спільних місій та операцій, що спрямовані на протидію загрози тероризму.
Головне завдання Тома Гофферса, який обійняв цю посаду, полягає у тому, щоб зробити все необхідне, щоб відповідь НАТО на тероризм була сильною, ефективною й послідовною.
І треба нагадати, що рішення про запровадження цієї спеціальної посади було оголошено ще під час саміту у Вільнюсі в липні 2023 року. Саме тоді союзники узгодили нові масштабні оборонні плани, що відображають необхідність боротьби з такими загрозами, як тероризм. Згідно з цими планами НАТО прагне до мети розгорнути 300 тисяч військових у стані високого рівня готовності, включно із морськими й повітряними силами.