Врахування гендерних перспектив є вкрай важливою позицією НАТО в усіх напрямках діяльності. На останньому саміті Альянсу, який пройшов у Мадриді наприкінці червня цього року, лідери НАТО в черговий раз підкреслили необхідність такого підходу та наголосили на активній підтримці Порядку денного «Жінки. Мир. Безпека».
Особливий акцент робиться на тому, що саме жінки відіграють життєво важливу роль у мирі та безпеці. Дійсно, за даними ООН участь жінок у процесі врегулювання конфліктів збільшує шанси на досягнення довготривалого миру на 35%, однак лише у лічених випадках мирні переговори у військових конфліктах останніх десятиліть велися за участі жінок. Але, на жаль, і на сьогодні рівень залучення жінок до процесу миробудування залишається низьким в усьому світ – в середньому лише 9% посередників на мирних переговорах є жінками. Це – статистика по найбільшим конфліктам, які відбувалися з 1990-2015 рік.
Як відомо, одна з головних місій НАТО полягає у сприянні стабільному та міцному миру. І в цьому контексті гендерна рівність і розширення прав та можливостей жінок і дівчат є ключовим чинником для Північноатлантичного альянсу. Ще у 2009 році союзники схвалили Директиву щодо «Інтеграції РБ ООН 1325 та гендерних перспектив командних структур НАТО, зокрема заходи щодо захисту під час збройних конфліктів».
Директива містить вказівки щодо ефективного та постійного практичного впровадження та інституціоналізації гендерних перспектив в усіх видах діяльності. Цей документ привертає увагу до інтеграції гендерних аспектів як усередині сил НАТО, так і за межами операцій і місій. У ньому підкреслюється інтеграція гендерної перспективи як оперативного інструменту, який слід використовувати на всіх рівнях і на всіх етапах оперативного аналізу, планування, проведення та оцінки, щоб підвищити оперативну ефективність і обізнаність про ситуацію. Директива також детально описує корисність інтеграції гендерних перспектив у розробку гендерних індикаторів раннього попередження, які можуть допомогти у виявленні та запобіганні виникаючим конфліктам або загрозам безпеці. Цим документом також введено спеціальні рекомендації щодо попередження та реагування на сексуальне та гендерно зумовлене насильство, пов’язане з конфліктом. Крім того, перегляд цих рекомендацій постійно триває і цього року очікуються нові оновлення, в яких повинні знайти своє відображення і події, пов’язані з повномасштабним російським вторгненням в Україну.
До речі, в такому важливому для євроатлантичної інтеграції документі, як Цілі партнерства Україна-НАТО серед інших заходів та завдань на період до 2025 року є ціль «Гендерні питання», яка деталізує наші кроки щодо досягнення рівних прав і можливостей жінок та чоловіків.
І забезпечення гендерної рівності в усіх сферах життя є умовою успішності євроінтеграційних процесів та реформ в країні. І імплементація передових надбань різних міжнародних інституцій, у тому числі Північноатлантичного альянсу у гендерній сфері, дозволить пришвидшити процеси модернізації держави та більш ефективно зараз застосовувати потенціал жінок в інтересах захисту країни та відбиття російської агресії.