Коли мова заходить про НАТО, то переважна більшість українців уявляють собі, в першу чергу, військові аспекти співробітництва між нашою країною та Альянсом.
Однак, невійськові напрямки діяльності НАТО, зокрема політична співпраця, розвиток цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та внутрішніх реформ, протидія надзвичайним ситуаціям, науково-технічне співробітництво та розвиток цивільного персоналу сектору безпеки, а також протидія кіберзагрозам складають дуже значну частину практичного співробітництва між Україною та Північноатлантичним альянсом.
Невоєнні напрямки діяльності НАТО були ініційовані у 1956 році так званим Комітетом Трьох, який рекомендував розвивати їх з метою посилення внутрішньої солідарності, узгодженості та єдності всередині Альянсу, а також для кращого розуміння саме у тих країнах, які не є членами Організації.
Одним з пріоритетних напрямків співробітництва між Києвом та Брюсселем у безпековій сфері є боротьба з нелегальною міґрацією і торгівлею людьми. І НАТО постійно наголошує на своїй підтримці міжнародних зусиль з припинення нелегальної міграції, адже союзники вважають, що саме вона кидає численні виклики безпеці в усіх куточках світу.
Розвиток подій на кордоні Євросоюзу та Білорусі ще раз наочно демонструє, що в сучасному світі треба швидко адаптуватися, щоб адекватно реагувати на спроби використовувати нелегальну міграцію з політичною метою.
Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн вважає, що Євросоюзу і НАТО необхідно працювати «пліч-о-пліч» щодо вирішення таких проблем, як міграційні кризи. А генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг неодноразово підкреслював солідарність і готовність країн Альянсу надавати допомогу союзникам в разі загострення ситуації з мігрантами на кордоні з Білоруссю.
До речі, в Стратегії державної міграційної політики України на період до 2025 року одним з головних пунктів є здійснення прикордонного контролю, який адаптований до змінних міграційних потоків та можливостей інтегрованого управління кордонами.
І Державна міграційна служба України проводить заходи співробітництва з Європейським Союзом у сфері юстиції, свободи і безпеки за такими головними напрямками:
- Виконання Угоди між Україною та ЄС про реадмісію осіб.
- Протидія нелегальній міграції.
І саме в контексті другого пункту можна привести слова міністра оборони Литви, країни, яка є членом НАТО та ЄС і зіткнулася зі спровокованою міграційною кризою біля своїх кордонів, Арвідаса Анушаускаса, який вважає, що зв’язок між кризами в Білорусі та в Україні є очевидним. І саме тому НАТО не повинно залишати тиск Росії на Україну без відповіді та посилювати співпрацю у безпековій сфері, щоб протидіяти гібридним загрозам.