Sunday Dec 22, 2024

Люксембург та гендерна рівність

У 2015 році у Люксембурзі було створено спеціальний державний орган, який займається виключно питаннями досягнення рівних прав між чоловіками та жінками – Міністерство з питань гендерної рівності. Треба відзначити, що саме Велике Герцогство стало першою країною Євросоюзу, де було створено  таке міністерство. І зрозуміло, що головна місія міністерства полягає у просуванні  ініціатив щодо юридичної та фактичної рівності між жінками та чоловіками. Це охоплює економічні, політичні та професійні сфери не лише у державному, а й у приватному секторі. Наприклад, Програма «Позитивні дії», яка реалізується під егідою міністерства, сприяє суттєвому покращенню стандартів рівності у будь-якій компанії чи адміністративному закладі, а учасники цієї ініціативи отримують винагороду за прогресивний розвиток своїх установ.

Треба згадати, що у грудні 2016 року в Люксембурзі було прийнято Закон щодо рівних зарплат – відтоді забороняється будь-яка різниця в зарплатах, які виплачуються чоловікам та жінкам, які виконують рівноцінну  роботу. А якщо роботодавець порушує цей закон, він повинен заплатити штраф у розмірі до €25 тисяч. І на сьогодні в державному секторі працює понад 120 так званих представників рівних можливостей. Місія цих державних інспекторів полягає в тому, щоб захищати особливі потреби як жінок, так і чоловіків на робочому місці.

В уряді Люксембургу також наголошують, що пріоритетом діяльності є подальше просування рівності між жінками та чоловіками в усіх аспектах життя та суспільства. До речі, саме Люксембург вважається однією з небагатьох країн у світі, де досягнуто справжнього гендерного паритету в законодавстві. Простіше кажучи – діючі закони створюють для жінок усі необхідні економічні умови  за такими показниками як здатність подорожувати, починати працювати, вступати в шлюб, мати дітей, вести бізнес, отримувати зарплату, управляти активами та отримувати пенсію.

Однак, в міністерстві з питань гендерної рівності констатують, що попри успіхи у впровадженні гендерної рівності, на сьогодні домашнє насильство, вимушена проституція та торгівля людьми залишаються серйозними соціальними проблемами для країни. Тож доволі активно проводяться різні інформаційно-просвітницькі кампанії для вирішення цих соціальних проблем, а співпраця міністерства з відповідними структурами у соціальному секторі та громадськістю спрямована на якомога ефективніший захист жертв та безумовне притягнення правопорушника чи злочинця до відповідальності.

Тож в контексті  реалізації Національного плану дій щодо гендерної рівності прем’єр-міністр Люксембургу Ксав’є  Беттель наголошував, що завдання всіх державних структур повинно спрямовуватися на те, щоб покласти край усім формам дискримінації, особливо за ознакою статі.

До речі, Люксембург і досі залишається єдиною з малих країн Європи, яка має власну невелику, але регулярну армію. Незважаючи на те, що вона є найменшою армією серед інших країн НАТО, – на сьогодні її кількість складає менше ніж 500 осіб, –  охочих служити дуже багато, адже військові мають привабливі соціальні гарантії та подальші привабливі кар’єрні перспективи вже у цивільному житті. В армії дозволено служити також і жінкам – до вступу на військову службу  та навчання висуваються ті ж самі вимоги, що й до їхніх колег-чоловіків. Базова підготовка жінок триває чотири місяці в Армійському навчальному центрі «Grand-Duc Jean» разом з чоловіками.

Back to Top