Saturday Dec 21, 2024

Глобальний гендерний розрив

Щорічно Світовий економічний форум (World Economic Forum) проводить дослідження індексу гендерного розриву (The Global Gender Gap Index). У дослідженні вимірюється гендерна нерівність за 14 різними показниками у чотирьох основних сферах:

  • економічна участь та кар’єрні можливості;
  • рівень освіти;
  •  здоров’я і тривалість життя;
  • політичні права та можливості.

Не будемо вдаватись в деталі розрахунків, але значення індексу визначається як відсоток розриву між жінками і чоловіками, що дозволяє порівнювати поточні показники з минулими та визначати прогрес у певній сфері.

У цілому гендерний розрив у світі щороку зменшується. Лише у 2017 році вперше за всю історію підрахунку цього індексу (починаючи з 2006 року) у світі зафіксовано погіршення ситуації з гендерною нерівністю.

Журнал Ukraine to NATO вже повідомляв, що у 2022 році глобальний гендерний розрив (відмінності у становищі жінок і чоловіків) досяг 68,1%. Це означає, що за збереження таких тенденцій, світ досягне повної рівності лише через 132 роки. І в цьому є вагомий вплив COVID-19 – до пандемії вважалося, що для досягнення повної рівності знадобиться 100 років.

Варто зазначити, що наразі повної гендерної рівності не вдалося досягти жодній країні світу. Найкраща ситуація у країнах північної Європи, зокрема в Ісландії, яка, як і торік, посідає перше місце рейтингу. В той час як серед континентів на першому місці – Північна Америка. Найбільшою гендерною проблемою року стала ситуація на ринку праці, яку оцінили як кризу, що лише розгортається.

На жаль, Україна цьогоріч має одну з найгірших позицій за всю історію розрахунку даного індексу гендерної рівності – 81 місце серед 146 країн. Найбільше наша країна близька до повної рівності між чоловіками й жінками за рівнем освіти (0,995 бала, 53 місце) та у сфері здоров’я та виживання (0,978 бала, 37 місце). Бал розраховується від 0 (повна нерівність) до 1 (повна рівність).

Традиційно низьким є жіноче представництво в українському політикумі – тут спостерігається найгірший розрив гендерної рівності. Україна за цим показником посідає 100 місце. Також суттєво знизились економічна участь та можливості для жінок. Через війну, жінки в Україні вимушено відійшли від участі на ринку праці, мають менший дохід, менше представлені на законодавчому рівні та лідерських позиціях, більше – серед технічних працівників. І що цікаве – в Україні налічується більше професійно-технічних працівників серед жінок у порівнянні з чоловіками. За цією позицією розрив становить 23%.

В наступних постах розглянемо питання як зменшити нерівність між жінками і чоловіками в нашій державі.

Back to Top