Вступ України до НАТО передбачає імплементацію критеріїв, що безпосередньо торкаються внутрішньо-політичної сфери – одним з головних завдань, які висуваються офіційному Києву, як претенденту на членство в Альянсі, є побудова в країні ефективної системи запобігання та протидії корупції. Тут головна мета полягає у стабільному зниженні рівня корупції, що в кінцевому підсумку повинно призвести до економічного зростання, а значить – до покращення життя пересічних українців.
До речі, на останньому саміті НАТО, коментуючи перспективи майбутнього членства України в Альянсі, американський президент Джо Байден підкреслив, що саме подолання корупції є ледве не головною умовою, яку висувають союзники до Києва.
«Україна може вступити до Північноатлантичного альянсу, якщо виконає необхідні вимоги, зокрема, зможе подолати корупцію», – зазначив Байден.
Він нагадав, що коли у грудні 2015 року виступав перед Верховною Радою, особливо наголошував, що «Україна має шанс, який раніше не випадав в її історії, – створити націю із дійсно демократично обраною владою, а не корумпованою та олігархізованою».
Однак, за останніми даними Transparency International, Україна займає 117 місце серед інших 180 країн світу в Індексі сприйняття корупції. Але , треба зазначити, що з 2013 року індекс сприйняття корупції в Україні зріс з 25 балів до 33-х у 2020 році – тобто, ситуація поступово покращується. Для порівняння, – найменш корумпованою країною є Нова Зеландія з індексом у 88 балів.
Довідка Ukraine to NATO: Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index) – глобальне дослідження і рейтинг, що його супроводжує, країн світу за показником поширеності корупції в державному секторі. Розраховується за методикою міжнародної неурядової організації Transparency International.
Отже, боротьба з корупцією, яка вже давно стала «притчею во язицех», є одним з головних «домашніх завдань» для України в контексті відповідності тим вимогам, які висуваються до кандидата на членство в Альянсі.
Україна ставить перед собою амбітну мету щодо скоординованої, цілісної та послідовної державної антикорупційної політики, яка буде сприяти набуттю необхідного рівня відповідності натовським критеріям у цій сфері.
Тезисне перерахуємо основні пріоритетні завдання, які ставить перед собою Україна у найближчій перспективі:
розроблення, затвердження та забезпечення виконання Антикорупційної стратегії на 2021-2025 роки;
забезпечення ефективного функціонування та подальша розбудова системи запобігання корупції в Україні;
забезпечення невідворотності передбаченої законом відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення.
А вже до кінця цього року в Україні планується забезпечити повну імплементацію у діяльність складових сектору безпеки і оборони принципів Програми НАТО з розбудови цілісності, прозорості, підзвітності, запровадження доброчесності та зниження корупційних ризиків у роботі оборонних і безпекових інституцій.
Довідка Ukraine to NATO: Ця Програма НАТО була започаткована у листопаді 2007 року за спільним погодженням країн-членів Ради євроатлантичного партнерства (РЄАП) на підтримку Плану дій Партнерства з розбудови оборонних інституцій. Цей проект у рамках діяльності РЄАП та «Партнерства заради миру» визначається як дуже важливий у контексті подальшого розвитку політики партнерства Альянсу. Головна мета Програми полягає у наданні з боку НАТО допомоги заінтересованим країнам щодо запровадження в їх національних оборонних і безпекових інституціях ефективного, доброчесного і прозорого менеджменту, зміцнення механізмів протидії і запобігання корупції, удосконалення системи управління фінансовими і матеріальними ресурсами.
В Брюсселі неодноразово зазначали, що НАТО задоволено співпрацею з Україною щодо виховання доброчесності керівної ланки сектору безпеки і оборони. І Альянс готовий і надалі допомагати нашій державі подолати корупцію в цій сфері. Адже НАТО вважає корупцією викликом для безпеки і миру та гібридною загрозою, яка підриває довіру до влади на всіх рівнях суспільства.
Тому, як підкреслюють в Альянсі, не тільки НАТО, але багато й інших країн, які не є членами Альянсу, готові надати Україні допомогу у забезпеченні доброчесності, звітності та прозорості сектору безпеки і оборони.