11 липня у Сполучених Штатах завершився ювілейний саміт НАТО, якій був присвячений 75-ої річниці заснування Північноатлантичного альянсу. Це – знаковий ювілей для НАТО, адже на сьогодні в світі немає прикладів більш довготривалого та успішного політико-військового союзу держав, які об’єдналися заради загальної безпеки. Але на полях саміту, який проходив у столиці США – Вашингтоні, в першу чергу обговорювали сучасну складну безпекову ситуацію на європейському континенті, що склалася внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Саме до України була прикута увага всіх союзників та 35 країн-партнерів Альянсу, які були запрошені на саміт. Недаремно в підсумковій Декларації саміту Україна згадується 64 рази, а Росія знов названа «найбільш значною та прямою загрозою безпеці союзників». Серед головних підсумків Вашингтонського саміту для України є те, що союзники по Альянсу наголосили, що підтримуватимуть Україну «на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО». Окрім цього 24 країн та Євросоюз підписали документ щодо підтримки України – так званий «Український компакт». Цей колективний договір щодо забезпечення безпеки України також можна вважати одним з елементів так званого мосту України до НАТО і її майбутнього членства в Альянсі. Окрім цього у Вашингтоні НАТО узгодило новий план із координації військової допомоги Україні, а також прийняло рішення про надання Україні допомоги на суму $43 млрд протягом 2025 року.
Роль та місце США в НАТО
Вашингтон недаремно був обраний місцем проведення ювілейного саміту НАТО – саме США не лише є депозитарієм Північноатлантичного договору, а й найпотужнішим – у політичному, економічному та військовому сенсі членом НАТО.
Невеликий історичний екскурс – згадаємо, що у 1945-1949 роках перед державами Західної Європи та їхніми союзниками в Північній Америці постала нагальна проблема не лише повоєнної відбудови економіки країн, що постраждали від війни, а й побудови міцної архітектури загальносвітової безпеки. Першим результатом цих прагнень стало підписання у березні 1948 року Брюссельського договору. П’ять держав Західної Європи – Бельгія, Люксембург, Нідерланди, Сполучене Королівство і Франція об’єдналися заради створення ефективної системи оборони та посилення власних спроможностей протидіяти ідеологічній і військовій загрозі з Півночі. Вже у вересні 1948 року країни Брюссельського договору заснували Організацію оборони Західного Союзу. Але на цьому крапку поставлено не було – згодом відбулися переговори між США і Канадою про створення єдиного Північноатлантичного альянсу. Ідея його створення полягала на гарантіях безпеки та взаємних зобов’язаннях між Європою та Північною Америкою. 10 грудня 1948 року у Вашингтоні стартували переговори між країнами Брюссельського договору, США і Канадою про укладання Північноатлантичного договору. Також до переговорного процесу було запрошено Данію, Ісландію, Італію, Норвегію і Португалію. Остаточним результатом цих переговорів стало підписання 4 квітня 1949 року у Вашингтоні Північноатлантичного договору, що започаткував спільну систему безпеки, засновану на союзництві зазначених країн. Отже, з того часу членство в НАТО дозволяє всім союзникам спільно вирішувати життєво важливі завдання у сфері національної безпеки.
А США, як один з засновників Північноатлантичного альянсу, та завдяки своєму економічному та військовому потенціалу мають найбільший вплив і значну перевагу в НАТО.
Згадаємо, що коли створювався Північноатлантичний альянс, США вже стали найбільшою економічною державою у світі. Наприкінці 1940-х років частка Сполучених Штатів у світовому виробництві зросла до 60%, а частка у світовому експорті – до 40%. Після Другої світової війни Америка запропонувала західноєвропейським країнам «План Маршалла» – економічну допомогу у вигляді кредитів, інвестицій та безкоштовного постачання товарів для нормалізації життя та післявоєнного відновлення.
Економіка як запорука світового лідерства
І на сьогодні Сполучені Штати є лідером світової економіки та за рівнем розвитку випереджають решту союзників. Недаремно економічна модель США визнається однією з найбільш ефективних у світі. До того ж Сполучені Штати мають найбільший у світі науково-технічний потенціал, який сьогодні є вирішальним чинником динамічного розвитку економіки. Економічна могутність Вашингтону певним чином є одним з базисів для ролі лідера серед інших країн НАТО. Навіть якщо порівнювати внесок США та інших країн Альянсу в загальний бюджет НАТО, то відразу стає зрозумілим, хто несе головний фінансовий тягар витрат союзників на загальну безпеку. За підсумками минулого, 2023 року, загальний внесок США в оборонний бюджет НАТО склав 67% від сукупних внесків решти союзників по Альянсу. Також у сукупному ВВП всіх країн НАТО доля Вашингтону становить 53%.
І це не дивно, адже з 1960-х років Сполучені Штати традиційно займають першу строку рейтингу найбагатших країн світу. За рейтингом Світового банку щодо економік світу, США традиційно посіли 1 місце за підсумками 2023 року. За твердженням фахівців Світового банку, економіка США виділяється різноманітністю та має конкурентний споживчий ринок, який сприяє інноваціям і духу підприємництва. Загальний ВВП країни складає $27 974 млрд, а на душу населення – $83,06 тис. Річний темп зростання ВВП становить 1,5%.
Найсильніша армія світу та допомога Україні
В іншому рейтингу, який визначає військову могутність країни, США – теж на першому місці. Отже, в рейтингу найпотужніших армій світу Global Firepower американська армія вже протягом багатьох років традиційно посідає перше місце. Індекс потужності збройних сил США складає 0,0699 (при цьому оцінка в 0,0 балів вважається ідеальною). Військовий бюджет США на цей рік складає $886,3 млрд, що на $26,3 млрд більше, аніж у 2023-му. Для порівняння, всі оборонні витрати НАТО у 2023 році склали $1,1 трлн – тож, цілком зрозуміло, чому США «грають першу скрипку» в загальному «оркестрі» НАТО. Адже, економіка та військова могутність є вирішальними для геополітичної ваги держави.
Недаремно США з 2014 року, після того, як Росія окупувала Крим та розпочала гібридну війну на сході України, є найбільшим донором військової та іншої допомоги нашій країні. А після повномасштабного російського вторгнення в Україну, ця допомога від Вашингтону, як і раніше, залишається найбільшою серед інших країн НАТО. США надали Україні сучасні системи ППО Patriot і NASAMS, реактивні системи залпового вогню HIMARS, далекобійні балістичні ракети ATACMS, бойові машини піхоти Bradley, 155-мм САУ Paladin, бронетранспортери Stryker і танки M1 Abrams і багато іншого озброєння та військового обладнання. Загальна допомога США Україні з лютого 2022 року вже складає $175 млрд,
Треба зазначити, що коли у квітні цього року Сенат США остаточно затвердив пакет допомоги для підтримки України на суму майже 61 млрд, американські експерти зазначили, що він майже дорівнює російським витратам на армію у 2023 році – тоді військовий бюджет РФ становив $68 млрд. Але цьогорічні військові витрати Росії зрослі майже вдвічі – до $112 млрд, а це свідчить про це, що Кремль змушений витрачати ресурси на військову агресію, що на тлі західних санкцій зрештою дуже негативно позначиться на російській економіці.
Фактор президентських перегонів
На сьогодні США знаходяться в зеніті президентських перегонів – за місце в Білому домі наразі змагаються чинний президент Джо Байден та його попередник – Дональд Трамп. До речі, саме США стали першою країною у світі, де ввели таке поняття як «президент». Це сталося ще під час підготовки Конституції країни у 1787 році. І вже у 1789 році Джордж Вашингтон став першим у світі президентом держави.
«Фактор» Трампа викликає певні побоювання у європейських членів НАТО, адже під час попередньої каденції Трамп неодноразово висловлювався про «згортання» американської ролі, насамперед фінансової, у НАТО. Тоді він казав про те, що зобов’язання США захищати союзників по НАТО мають залежати від того, чи дотримуються вони обов’язкових витрат на оборону, які повинні складати не менш 2% від ВВП. Трамп скаржився на те, що США несуть непропорційний тягар колективної оборони НАТО, витрачаючи майже 4% ВВП на оборону, тоді як переважна більшість союзників не дотримуються показника у 2% свого валового внутрішнього продукту. Експерти прогнозують, що у разі повернення Трампа до Білого дому, Європу може очікувати суттєве скорочення ролі Америки у сфері безпеки саме на європейському континенті – але це поки що лише моделювання різних сценаріїв. Але також треба згадати, що саме за президента Трампа Україна почала отримувати суттєву військову допомогу, наприклад отримала надсучасні ПТРК Javelin. Також кожного року зростала сума військової допомоги, яку тоді надавав Білий дім. Було підраховано, що у ті роки військова допомога Сполучених Штатів у шість разів перевищувала аналогічну допомогу іншим 20 країнам в рамках програми Foreign Military Financing («Іноземне військове фінансування»).
Тож, незважаючи на політичні баталії, які пов’язані з президентськими перегонами, США й надалі, завдячуючи власному економічному та військовому потенціалу, буде залишатися найпотужнішим членом Північноатлантичного альянсу та найвпливовішим гравцем на світовій геополітичної арені. В цьому контексті для України важливо те, що в Пентагоні наголосили, що США й надалі продовжить керувати Контактною групою з питань оборони України (так званий формат «Рамштайн») та опікуватиметься модернізацією та зміцненням українських Збройних Сил у довгостроковий час. Нагадаємо, що формат “Рамштайн” об’єднує понад 50 країн – і членів НАТО, й їх партнерів, які вже надали понад $100 млрд військової допомоги Україні – і тут провідна роль теж належала Сполученим Штатам.