Monday Nov 25, 2024

Програма удосконалення військової освіти

В Україні тривають трансформаційні процеси у військово-освітній сфері, відбуваються якісні зміни в питаннях підготовки українських військовослужбовців. У сьогоднішніх умовах очевидним є те, що пришвидшені реформи військової освіти будуть вагомим внеском у перемогу над російським агресором

Нині освітяни наполегливо працюють над тим, щоб національне законодавство та нормативно-правова база відповідали стандартам Північноатлантичного альянсу. Україна високо цінує експертно-дорадчу підтримку і допомогу в питаннях реформування системи військової освіти та науки в Україні, яка надається радниками та експертами країн Альянсу. Особливої уваги заслуговує підтримка у підготовці викладачів, допомога в розробленні освітніх програм курсів професійної військової освіти у рамках реалізації програми НАТО DEEP-Ukraine.

Програма удосконалення військової освіти (Defence Education Enhancement Program, DEEP) — це інструмент для проведення реформ, який надає спеціальну практичну підтримку окремим країнам у розвитку та реформуванні їхніх військових освітніх закладів.

Завдяки заходам, які спрямовані на підвищення професіоналізму викладацького складу, розвитку його педагогічного досвіду, розробці спеціальних освітніх програм та інших консультацій, DEEP сприяє розвитку оборонного потенціалу та розбудові системи військової освіти. Зміцнюючи демократичні інститути, DEEP робить важливий внесок у зусилля НАТО щодо проєктування стабільності в євроатлантичному регіоні та за його межами.

Програма DEEP співпрацює з країнами-партнерами, щоб допомогти визначити потреби та прогалини навчальних закладів у оборонній та військовій сфері. Розробка освітніх програми та розвиток викладацького складу підкріплюються діалогом між установами країн-партнерів та країн-членів НАТО, а також консультаціями між експертами в окремих практичних сферах. Програма DEEP тісно співпрацює з військовими навчальними закладами, щоб допомогти у розробці конкретних навчальних планів майже з будь-якої теми, яку запитує країна-партнер. Для підтримки цієї роботи НАТО та Консорціум «Партнерство заради миру» (ПЗМ) підготували сім довідкових навчальних програм з питань доброчесності, розбудови оборонних інституцій, професійної військової освіти для офіцерів, професійної військової освіти для сержантського складу, кібербезпеки, боротьби з незаконними збройними формуваннями, боротьби з тероризмом, а також довідкові керівні документи щодо підвищення професійної кваліфікації сержантського корпусу. DEEP також спеціалізується на педагогіці, щоб надати військовим навчальним закладам та викладачам доступ до найновіших методів викладання та підтримати їх зусилля щодо сприяння критичному мисленню.

З березня 2013 року Україна входить до складу DEEP, тож офіційно запит було подано у листопаді 2012 року, а перший візит комісії відбувся у березні 2013, тож саме у й цей час Україна офіційно стала частиною Програми DEEP Північноатлантичного альянсу.

Українські експерти та їх колеги з західних країн вважають, що Програма НАТО з удосконалення військової освіти DEEP-Ukraine зробила значний внесок для позитивних результатів трансформації системи військової освіти.

DEEP-Ukraine – це захоплююча ініціатива, яка поєднує найкращі практики НАТО з удосконалення системи військової освіти в Україні. Окрім цього демонструється готовність Збройних Сил України до співпраці з міжнародними партнерами та інтеграції у світовий військовий контекст.

У минулому році в рамках програми НАТО DEEP-Ukraine було реалізовано 100 заходів, у яких взяли участь 929 представників Збройних Сил України. Загалом за десять років проведено понад 800 заходів як в Україні, так і державах-членах Альянсу, за участі понад 10 тисяч військовослужбовців та науково-педагогічних працівників.

Підсумовуючи напрацювання за десять років успішної роботи між Україною та Альянсом в сфері військової освіти, директор програми НАТО DEEP-Ukraine Маріуш Соліс наголошує на необхідності нарощування спроможностей співпраці та

«Спільними зусиллями ми серйозно просунулися вперед у переформатуванні системи військової освіти України за стандартами НАТО й надалі будемо підтримувати Україну на цьому шляху. Водночас, переконаний, що уроки війни – унікальний бойовий досвід, який здобувається українським військом, потрібно накопичувати, систематизувати та вивчати в кожному військовому виші. Такі знання, безумовно, будуть актуальними і затребуваними військовими навчальними закладами НАТО, держав-членів і партнерів Альянсу», – зауважує Маріуш Соліс.

У Міністерстві оборони України вважають важливим, аби українські експерти та їх колеги з держав-членів НАТО і в подальшому плідно співпрацювали задля розвитку системи професійної військової освіти.

Основною метою DEEP-Ukraine є підвищення ефективності, професіоналізму та сумісності українських військових фахівців з військовими стандартами НАТО. Ця програма сприяє забезпеченню якісної та сучасної освіти для українських військовослужбовців та покращенню управлінських навичок на всіх рівнях командування.

Ключові аспекти DEEP-Ukraine:

  1. Адаптація навчальних програм: DEEP-Ukraine допомагає у впровадженні сучасних навчальних програм, що відповідають стандартам НАТО. Це забезпечує більш широкий спектр знань та навичок для наших військових.
  2. Розвиток лідерських якостей: Програма підтримує розвиток лідерських якостей серед військових, що сприяє підвищенню професіоналізму командирів та забезпеченню успішного виконання завдань.
  3. Забезпечення сумісності: DEEP-Ukraine сприяє зближенню національних стандартів з стандартами НАТО, забезпечуючи більш гармонійну та результативну співпрацю з іншими країнами-членами.
  4. Партнерство та обмін досвідом: Програма сприяє партнерству з іншими країнами, що дозволяє обмінюватися досвідом, знаннями та найкращими практиками.
  5. Підвищення готовності: DEEP-Ukraine покликаний підвищити готовність Збройних Сил України до реагування на виклики та загрози у сучасному світі.

DEEP-Ukraine відкриває нові перспективи для українських військових та сприяє покращенню їх професійних здібностей та готовності. Це важлива програма, яка надає Україні можливість більш ефективно інтегруватися у міжнародному оборонному співробітництві та спільній діяльності з країнами-членами НАТО.

Back to Top