Saturday Dec 21, 2024

Нідерланди та гендерна рівність

Нідерланди цього року посіли 28 місце серед країн світу за рейтингом гендерної рівності Global Gender gap Report 2022. В цілому, Нідерланди вважаються досить успішною країною в питаннях рівності статей, але в 2019 році країна несподівано «скотилася» з 27-го на 38 місце в загальносвітовому рейтингу глобального гендерного розриву. За три останні роки ситуація значно виправилася, і Нідерланди повернулися в топ-30 країн з гендерної рівності. Найбільш краща позиція в рейтингу – це рівень освіти, тут Нідерланди набрали максимально можливий бал. За іншими показниками офіційний Амстердам поки не може похвалитися результатами, які показують його найближчі сусіди, незважаючи на те, що саме Нідерланди вважаються однією з благополучних країн світу з точки зору прав людини. Хоча на сьогодні приблизно половину всіх посад в уряді займають жінки, та й у парламенті їм належить 41% депутатських крісел.

Зараз впровадження гендерної рівності в країні здійснюється в рамках вже четвертого Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека» на період 2021-2025 років. Йому передували аналогічні документи за періоди 2016-2019, 2012-2015 та 2008-2011 років.

Основу діючого Плану складає бачення, що сталий мир, безпека та розвиток є необхідним для всіх і де «рівна участь жінок і дівчат є самоочевидною». Він має п’ять стратегічних результатів, які співвідносяться з чотирма основними напрямками порядку денного WPS, а також визначають пріоритет гендерного підходу. Треба зазначити, що четвертий Національний план дій Нідерландів, як і попередні, розроблявся багатьма органами влади, насамперед, це міністерства закордонних справ, оборони, юстиції та безпеки, освіти, науки та культури, а також поліцейською службою у тісних консультаціях з  представниками та експертами  громадянського суспільства.

Однією з головних цілей Плану є те, що нідерландський уряд та громадські організації взяли на себе зобов’язання підтримувати жінок, чоловіків і молодь у країнах, які постраждали від конфлікту. І це здійснюється  у тісній співпраці з голландськими місіями та жіночими організаціями, правозахисниками та миротворцями в країнах, які страждають від конфліктів.

За ініціативою Нідерландів була створена міжнародна програма «Жінки в умовах конфлікту і миротворчість». Також необхідно відзначити активну діяльність організації «Жінки в Європі для спільного майбутнього». Вона також була створена в Нідерландах та її члени виступають за залучення жінок до процесу прийняття політичних рішень, ведуть активну просвітницьку діяльність в області екології та охорони жіночого та дитячого здоров’я.

В армії Нідерландів відсоток жінок від загальної кількості солдатів становить близько 10%. І цікавий факт – з 2020 року зняті всі обмеження для жінок в їх праві служити в будь-яких військових підрозділах. Саме два роки тому жінкам нарівні з чоловіками дозволили проходити військову службу на підводних човнах. Тепер екіпажі субмарин комплектуються за гендерним принципом. Саме підводний флот залишався в армії єдиним місцем, де жінки не могли обіймати будь-які посади. Взагалі, активна інтеграція жінок в збройні сили Нідерландів почалася ще наприкінці 1980 років і для активізації цього процесу навіть було розроблено спеціальний Меморандум про рівні можливості.

А з 2019 року всі дівчата в Нідерландах стають на військовий облік нарівні з юнаками. Така норма у законодавстві якраз і приймалася для того, щоб не проводити відмінності між чоловіками і жінками в справі захисту країни. Хоча армія Нідерландів є контрактною, і в країні немає загального військового обов’язку, жінок до досягнення ними 45-річного віку можуть, у разі війни з іншим державам, призвати до збройних сил. До речі, оборонне відомство з січня цього року очолює Кайса Оллонгрен, яка є вже третьою за рахунком жінкою на посаді міністра оборони Нідерландів.

Back to Top